Koronavirüs salgını nedeniyle tüp bebek tedavilerine ara veriliyor

‘Gebelerin temkinli olmalarında fayda var’

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, koronavirüsün gebelere ve anne karnındaki bebeğe etkisi üzerine tartışmalar olduğuna işaret ederek, “Şu ana kadar koronavirüsle karşılaşmış, enfekte olmuş hastalar arasında bilinen az sayıda gebe var. İçlerinden sadece biri ağır zatürreye yakalandı ve yoğun bakıma alındı. Ona rağmen canlı olarak çocuğunu doğurdu. Şu anda da iyi durumda.” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Koronavirüs konusunda hamileler ile gebe olmayanların aynı yüzde oranıyla hastalandığına dikkati çeken Prof. Dr. Işık, “Elimizdeki veriler kısıtlı, bugüne kadar koronavirüs enfeksiyonu geçiren gebelerden sadece iki tanesinde bebeğin virüs taşıdığı saptandı, fakat bu geçişin koronavirüsün anne rahminde çocuğa geçtiği yönünde kesin bir kanıt yok. Emzirme ve temas gibi diğer yollardan da bulaşma olabilir. Şunu da unutmamak lazım, elimizdeki veriler geç gebelik haftasına ilişkin. Erken gebelikte veriler henüz çok az. Bizim önerimiz yine de dikkatli olmaları” diye konuştu.

Gebeliğin bu hastalığın seyrini değiştirmediğini anlatan Prof. Işık, “Hastalık özellikle yaşlılar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da kalp hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini ve vücut direncini zayıflatan  kortizon ve ya da kemoterapi alanlarda ağır seyrediyor. Ancak gebeliğe doğal uyum mekanizmaları kapsamında gebe kadının bağışıklık sisteminin diğerlerine göre bir miktar zayıfladığını biliyoruz. İlaveten, mevcut enfeksiyon etkeni olan Covid-19 ile benzer aileden gelen koronavirüsler ile oluşmuş SARS ve MERS salgınlarında, gebe kadınlarda enfeksiyonun daha ağır geçirildiğini de hatırda tutmak ve temkinli olmak faydalı olacaktır.  Ayrıca unutulmamalıdır ki, salgınların olduğu dönemde anne ve çocuk sağlığı açısından tıbbi hizmetlere erişimde sorunlar olabilir” ifadelerini kullandı.

‘Yeni tüp bebek tedavilerine başlanmamalı’

Tüp bebek tedavilerine ara verilmesinin gerekliliğinden bahseden Işık sözlerine şu şekilde devam etti: “Tüp bebek işlemleri açısından da, derneğimizin daha önce yaptığı uyarı yazısıyla mevcut tedavilerin tamamlanması yenisine başlanmaması, tüm transfer işlemlerinin askıya alınması tavsiyesi, Sağlık Bakanlığı’nın yeni tarihli yazısıyla da zorunlu tutuldu. Hem kendimizin hem de hastalarımızın sağlığı açısından titizlikle uymamız gereken bir durum halini almıştır. Bu vesile ile tüm halkımıza zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını ve evde kalmalarını tavsiye ediyor ve ülkemizin olabilecek en az zararla ve hızla bu süreci atlatmasını diliyorum.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir