Kronik hastalıkları olanlar Ramazanda nelere dikkat etmeli?

Kalp ve yüksek tansiyon hastaları ilaçlarını ihmal etmemeli

Ramazan ayında kronik hastalığı olanların oruç tutup tutamayacaklarıyla ilgili birçok soru var. Uzmanlar, kronik hastalığıyla ilgili komplikasyonları olan ve Tip 1 diyabet hastalarının oruç tutmasını önermiyor.

Sağlıklı kişilerde oruç tutmanın midenin dinlenmesi ve vücudun detoksa girmesi açısından yararlı olduğunu belirten Medical Park Tarsus Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Alpay; hastaların uzmana danışmadan oruç tutmasının sakıncalı olduğunu söyledi.

Tip 2 diyabetliler için doktor kontrolü şart

Hipertansiyon, Tip 1 ve Tip 2 diyabet, astım, KOAH, kronik böbrek ve karaciğer hastalıkları, sindirim ve sinir sistemi, kemik iliği hastalıkları olanlar da aynı kategoride yer alıyor. Tip 2 diyabet hastalarının oruç tutması ve takibi ile ilgili çalışmalar var. Gerekli değişikliklerle ve sıkı doktor kontrolüyle oruç tutabilirler.

Şeker hastaları, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalırlar ve şekerleri düşer. İftarda yenen yemeklerle vücuda fazla miktarda glikoz kaynağı girdiğinden; şeker normal düzeyinin çok üstüne çıkar. Şeker hastalığının tedavisinde vücuda çok fazla şeker kaynağı sokmamak ve pankreası zor durumda bırakmamak gerekir.

Tokluk kan şekeri yüksekliği, kalp hastalıkları riskini de artırır. Şeker hastalarının kanında çok miktarda bulunan şekerin damar sertliğine neden olması nedeniyle kalbe gelen kan miktarı azalır. Bunun sonucu olarak göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani kardiyak ölümler ortaya çıkabilir. Öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliği de bu riski artırabilir.

Mide ve bağırsak problemi olanlar yavaş yemeli

Açlıktan dolayı hızlı yemek, yemek sırasında fazla su tüketimi, mideyi gerecek şekilde fazla yemek, mide- bağırsak şikâyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Tansiyon hastalığı kontrol altında olanlar ve ek şikayetleri olmayanlar doktor kontrolünde ilaç saatlerini düzenleyerek oruç tutabilirler. Tansiyon hastaları oruç tutarken gün içerisinde tansiyonlarını sık sık ölçmeli, ilaçlarını içmeyi ihmal etmemeli, öğle saatlerinde güneşe çıkmamalı, iftar ve sahur arasında en az 2 litre su tüketmeli, aşırı tuz ve beyaz ekmek tüketiminden kaçınmalıdır.

Ciddi kalp yetmezliği olan hastalar, tedavileri nedeniyle doktorları tarafından oruç tutmaya elverişli bulunmayabilirler. Çünkü bu grup hastaların iyiliği düzenli kullandıkları ilaçlar tarafından sağlanmaktadı.

Böbrek hastaları su tüketimine dikkat etmeli

Böbrek hastalığında 1-2-3’üncü evre hastalar ve ek şikayetleri olmayan kişiler; doktor kontrolü ve gözetimi ile oruç tutabilirler. Ancak diyalize giren ve 4-5’inci evredeki hastalar oruç tutmamalı. İlk evrelerde olan böbrek hastaları; iftar ve sahur arası en az 2 litre su tüketmeli. Tuzlu yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalı ve öğle saatlerinde dışarı çıkmamalı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir