Makyajı temizlemeden uyumak göz kuruluğuna zemin hazırlıyor

Göz kuruluğu görmeyi tehdit edebilir

Yaşam kalitesini düşüren kuru göz hastalığı, neredeyse toplumun yarısını etkiliyor. Kuru göz tedavisinin gecikmesi ise gözde kalıcı hasara neden olabiliyor. Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu hastalığın görülme sıklığı ve şiddeti; özellikle kadınlarda menopoz sonrası artış gösteriyor. Kadınların göz makyajını yatarken temizlememesi ve kullanılan malzemelerinin kalitesiz olması da kuru göz problemine zemin hazırlayabiliyor.

Prof. Dr. Koray Gümüş

Kuruluğun önüne geçebilmek için rutin muayenelerin aksatılmaması gerektiğini belirten Memorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Gümüş, kuru göz hastalığı hakkında bilgi verdi:

Göz kuruluğu yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyebilen ve tedavi edilmediğinde görmeyi de tehdit edebilen bir hastalıktır. Belirtileri arasında gözde yanma, batma, kaşıntı, sulanma, kum varmış hissi, kızarıklık, gün içerisinde görmede dalgalanma ve gözde hissedilen yorgunluk bulunmaktadır. Birçok kişi bu şikayetleri yaşamakta ancak göz kuruluğu rahatsızlığı olduğunun farkında olmamaktadır.

Yaşam kalitesini düşürebilir

Klima, kuru ve kirli hava gibi dış ortamla etkileşim halinde bulanan gözlerimizi kırpma ihtiyacı hissederiz. Günde ortalama 10 binin üzerinde kırpma hareketi gerçekleştiririz. Bu durum, gözde bir kuruluk olduğunda, konforsuzluk ve görme kalitesindeki bozulmanın her göz kırpmada hissedileceği anlamı taşımaktadır.

Romatolojik hastalığı olanları da tehdit ediyor

Temel olarak üç ana grupta incelenmektedir. Bu ana nedenler;

  • Aköz yetmezlik denilen gözyaşının miktarca az olması
  • Lipid eksikliği ya da kirpik dibi iltihabına bağlı olarak buharlaşması
  • Her iki durumun bir arada bulunmasıdır.

Aköz yetmezliğe bağlı kuru göz hastalığı genellikle romatolojik hastalığı olan kişilerde görülmekte ve sıklıkla ağız kuruluğu şikayeti ile birliktelik göstermektedir. Gözyaşının buharlaşması ile karakterize kuru göz hastalığına da sık rastlanmaktadır. Her yaşta ortaya çıkabilen bu tip kuruluk, yaşla birlikte artış göstermektedir.

Menopoz sonrası kuru göz hastalığının görülme sıklığı artar

Kuruluğun başlama yaşı altta yatan nedene göre değişmektedir. Örneğin, romatolojik temelli hastalıklara bağlı gelişen kuruluk ile buharlaşmaya bağlı gelişen şikayetlerin başlama yaşları farklı olabilmektedir. Ancak yaşla birlikte özellikle kadınlarda menopoz sonrası görülme sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Bu nedenle, kadınların bu dönemde çok yakın kontrolde olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, özellikle son dönemde artan dijital ekran maruziyeti nedeniyle kuru göz hastalığı çok daha erken yaşlarda çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu problemin oluşmasını tetikleyen durumlar; ilerleyen yaş, kadınlarda menopoz, ekran maruziyeti, kuru iklim, bazı sistemik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, klima kullanımı, az su içmek, kötü beslenme, kontakt lensler ve kapak hijyenine dikkat edilmemesi olarak sıralanabilmektedir.

Göz makyajı gözleri nasıl etkiliyor?

Yanlış makyaj malzemesi seçimi, makyajın düzenli temizlenmemesi, malzemelerin kalitesi ve makyajın göz ön yüzeyine yakınlığı; göz sağlığını direkt olarak etkileyebilmektedir. Gözyaşının önemli bir parçası olan yağ, kapaklardaki meibomian bezlerinde üretilmektedir. Üretilen bu yağ, kirpikli kenardan organın ön yüzeyine salgılanmaktadır. Makyajın günlük ve düzgünce   temizlenmemesi bu bezlerin uçlarının tıkanmasına ve uzun dönemde bu bezlerin ölümüne yol açarak, kuru göz hastalığının oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Bunun yanı sıra seçilecek makyaj malzemelerinin kalitesi de önem taşımaktadır. Bazı kimyasal maddeler kirpik diplerinde iltihaba yol açmaktadır. Makyajın şekli ve yoğunluğu da göz sağlığını bir diğer etkendir.

Sürekli makyaj yapan kadınlar rutin göz muayenesini ihmal etmemeli

Sürekli makyaj yapan kadınların rutin muayenesini ihmal etmemesi önemlidir. Genel muayenenin yanı sıra kuru göz ve oküler yüzey testlerinin detaylıca yapılması gerekmektedir. Klinik tecrübelerimiz maalesef toplumumuzda kapak hijyenine yeterince önem verilmediğini göstermektedir. Kadın hastalarda özellikle kapaklar, kirpikli kenarlar, meibomian bezler, gözyaşı ve gözün ön yüzeyi yüksek teknolojik cihazlarla analiz edilmeli. Tüm hastalara kapak/ kirpik dibine özel masaj ve temizliğin önemi anlatılmalıdır.

Ofis ortamındaki özel tedavilerle göz sağlığınızı koruyabilirsiniz

Rutin hijyen bakımının yanı sıra; ofis ortamında doktor kontrolünde düzenli aralıklarla yapılan özel tedaviler de göz sağlığını korumaktadır. Türkiye’de yakın zamanda kullanılmaya başlanacak bu tedavi yönteminin amacı; alt ve üst kapaklara sıcak uygulamayla beraber ritmik masajlar yapmaktır. Böylece bezlerdeki katılaşmış yağın boşaltılmasını sağlayarak daha sağlıklı bir gözyaşı elde etmektir.

Gözle ilgili şikayeti olsun olmasın herkesin yılda bir muayene olması gerekmektedir. Erken tanı ve tedavi son derece önemlidir. Tedavideki gecikmeler, kalıcı hasarların gelişmesine yol açabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir