Mide kanserinden korunmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Mide kanseri sinsice ilerliyor

Mide kanseri dünya çapında en yaygın kanserlerden biri. Neden olan faktörler arasında yanlış beslenme alışkanlıkları ile sigara kullanımı ilk sıralarda yer alıyor.

Memorial Sağlık Grubu Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Gömceli; 01-31 Aralık Mide Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında önlemli bilgiler verdi.

Mide kanserleri uzun yıllar içinde yavaş yavaş gelişme eğilimindedir. Kanser gelişmeden önce, midenin iç yüzeyi yani mukozasında sıklıkla kanser öncesi değişiklikler meydana gelir. Bu erken değişiklikler nadiren şikayetlere neden olur ve genellikle fark edilmezler. Kanser geliştikçe mide duvarının daha derinlerine doğru ilerler.

Tümör, karaciğer ve pankreas gibi yakındaki organları içerecek şekilde büyüyebiilmektedirç Midenin farklı bölümlerinde başlayan kanserler, farklı şikayetler sonuçlar doğurabilmektedir. Kanserin yeri de tedavi seçeneklerini etkilemektedir. Örneğin, yemek borusu ile midenin birleşim yerinden başlayan kanserler genellikle yemek borusu kanserleriyle benzer şekilde tedavi edilmektedir.

Mide kanserine neden olan etkenler 

Mide kanserinin ana nedeni, mide yüzeyindeki hücrelerin hızla büyümesine ve sonunda bir tümör oluşturmasına neden olan genetik değişimlerdir. Bir kişinin mide kanserine yakalanma riskini artırabilecek risk faktörleri ise şöyle:

 • Erkek cinsiyet
 • Ailede mide kanseri öyküsü
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • Helicobacter pylori bakterileri enfeksiyonu
 • Tuz oranı yüksek diyet alışkanlığı
 • Meyve ve sebzeden fakir diyet alışkanlığı
 • Reflü hastalığı

Mide kanseri işareti olabilecek bu belirtilere dikkat!

 1. Mide bulantısı ve kusma
 2. Yutma güçlüğü
 3. Göğüste ağrılı yanma hissi
 4. Kilo kaybı
 5. Halsizlik
 6. Kan kusma (ileri aşamalarda)

Mide duvarının ne kadarını kapsadığını bulmak gerekiyor

Mide kanseri teşhisine yardımcı olmak için birkaç farklı test kullanılmaktadır. BT ve MR gibi radyolojik testler; midedeki tümör yeterince büyükse bunu belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bir kitle radyolojik testlerde görülebilecek kadar büyümeden önce tanı koymak; erken kanseri tespit etmek için üst sindirim sistemi endoskopisi kullanılmaktadır.

Tümörden biyopsi alınmasını da sağlayan bu yöntemde; mideye ağızdan ince bir kamera ile girilerek inceleme yapılmaktadır. Bir tümörün mide duvarının ne kadarını kapsadığını bulmak ve kanserin evresini değerlendirmek çin, özel endoskopik ultrason ya da PET/BT incelemesi kullanılmaktadır.

Tümörün yerleşimine göre tedavi planlanıyor

Mide kanserini tedavi etmek için birkaç yaklaşım vardır. Erken evrede mide kanseri söz konusu ise; üst endoskopi aracılığıyla ‘endoskopik submukozal diseksiyon’ yöntemi ile tümör çıkarılmaktadır. Tümör midenin yüzeysel katmanlarının ötesine geçtiğinde; tümör içeren midenin tamamını ya da bir kısmını çıkartmak için ameliyat yapılmaktadır.

Bunun dışında radyoterapi ve kemoterapi tedavileri, tümör hücrelerini öldürmek için radyasyon ışınları ve ilaçların kullanıldığı diğer tedavi yöntemleridir. Günümüzde; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi mide kanseri tedavisinin birbirini tamamlayan bileşenleridir.

Mide kanserini önlemek için bunlara dikkat edin

 • Meyve ve sebze bakımından zengin, tuz ve kırmızı etten fakir, sağlıklı bir diyet alışkanlığı edinin.
 • Sağlıklı kiloyu koruyun  ve düzenli egzersiz yapın.
 • Sigara kullanmayın ve içilen ortamlarda olmayın
 • Ailede kanser öyküsü varsa düzenli tarama tetkikleri yaptırın.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir