Normalleşme sürecinde ofise dönüşte neler yapılmalı?

Klimaların yıllık bakımı ihmal edilmemeli

Covid-19 gölgesinde devam eden hayat, ev kadar iş yerlerinde de önlemler alınmasını gerektiriyor. Uzmanlara göre, normalleşme sürecinde özellikle klimaların bakımının mutlaka yapılması gerekiyor. Vaka sayılarının azalmasının tehlikenin ortadan kalktığı anlamına gelmediğini kaydeden uzmanlar, ofise dönüş yapanlar için de maske, fiziksel mesafe ve hijyen hatırlatmasında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, yaz mevsimini salgın riskinden uzak şekilde geçirmek için yapılacakları anlattı:

Yaz aylarında ısının ve nemin yüksek olduğunu dikkate alırsak klima kullanımı kaçınılmaz. İş yerinde, evde ve arabada klima kullanıyoruz. Ancak klima kullanmanın enfeksiyon açısından bazı kuralları var. Normalleşme sürecinde bunlara uymak gerekiyor. Covid-19’un klima ile bulaştığına dair bir sonuç yok. Şimdiye kadar böyle bir vaka bulunmuyor. Ama tabii ki kış aylarından çıkıyoruz. Kışın klima kullanımı yaz ayları kadar yoğun değil. O nedenle bundan sonra olacak vaka olur mu bilemiyoruz. Ancak mantık olarak klima ile bulaşmadığını düşünüyoruz. Ama klima ile bulaşabilen başta Lejyonella olmak üzere birçok başka bakteri var. Özellikle uzun süre kullanılmamış klimaların ilk kullanımlarından önce mutlaka yıllık bakımlarının yapılması gerekiyor. Yani içerisinde yuvalanmış olan, yuvalanma ihtimali olan bakterilerin uzaklaştırılması gerekiyor. Evimizde veya iş yerimizdeki klimaların yıllık bakımlarını ihmal etmememiz gerekiyor. Burada split klimalardan bahsediyorum. Özellikle iş yerlerinde merkezi klimalarda; mutlaka yıllık bakımlarının yapılması gerekiyor.

Uzun süre kullanılmayanlara dikkat

Uzun süre kullanılmamış bir klimanın ilk defa kullanılacaksa açıldıktan sonraki ilk 10-15 dakikalık zaman diliminde mutlaka ortamın havalandırılması lazım. Bu işlemden sonra camı ve kapıyı kapatarak klimayı çalıştırabiliriz. Aynı şey arabalarımız için de geçerli. Arabaya bindikten sonra klimayı açtığımızda ilk 10 dakika kadar mutlaka camların açık olması, klimanın ilk havasının dışarı verilmesi gerekiyor.

Isı farkı çok olmamalı

Klimanın ısısı da önemli.  Klimanın içerisindeki mikro organizmalardan dolayı değil ama klimanın aşırı soğuk hava üflemesi şeklinde kullanılırsa, üşütüp hasta olma ihtimali yükseliyor. Çünkü dış ve iç ısı arasındaki farkın çok fazla olmaması gerekiyor. Dışarıda havanın 38-39 derece olduğu bir dönemde biz klimalı ortamı 18-19 dereceye indirmemeliyiz. Aradaki ısı farkını çok yükseltmemeliyiz. İdeal ortam ısısı yaz aylarında da kış aylarında da 21 ila 23 derece arasıdır. Kişiye göre hissedilen ısı değişebilir ama bizim için ortalama oda ısısının 21-22 derece civarında olması gerekir. Nemin de aynı şekilde yüzde 40-45 civarında sabitlenmesi normal bir insan için ideal nem aralığıdır.

Ölüm ve vaka sayısı azalıyor. Yapılan test sayısı artmış olmasına rağmen vaka sayısının azalmaya başlaması sevindirici bir haber. Ama bu tablo tamamen tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor. Bu nedenle biz pandeminin başında hangi uyarıları yaptıysak bu uyarılar hala geçerli. Biz bu yaz buna alışmalıyız. Belki sonbaharda da bu devam edebilir. Mutlaka her koşulda elimizi yıkayacağız. 1,5 – 2 metrelik mesafeyi korumaya kesinlikle dikkat edeceğiz ve mutlaka cerrahi maske takacağız.

Masalar arasında 2 metre mesafe bulunmalı

Normalleşme kapsamında iş yerinde açık ofis bir arada oturma yerine her masanın arasında yaklaşık 2 metre mesafeli oturma düzenine geçilmesi gerekiyor. Veya masalara önlü-arkalı separatörler konabilir.  Yeni düzene iş yerlerinin de uyması gerekiyor. Yemekhanelerdeki masa sayıların azalması ve mevcut masaların arasında mesafenin açılması, kafeteryada açık alanda bile olsa sandalye sayısı azaltılmalı masalar arası mesafe açılmalı. Farklı kişilerin aynı masayı kullanmaları gerekecekse aralarda bölmeler ve çapraz şekilde oturma sistemleri gerekecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir