Önerilen tedbirlere sıkıca uyarak kendinizi koruyabilirsiniz

KOAH’lı hastalara koronavirüs bilgilendirmesi

TÜSAD KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, “Kronik akciğer hastaları koronavirüs risk grubunda ancak önerilen tedbirlere sıkıca uyarak kendilerini koronavirüsten koruyabilirler” dedi.

Prof. Dr. Arzu Mirici

Dünya genelinde yaklaşık 65 milyon kişi KOAH ile mücadele ediyor. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, Türkiye’de 40 yaş üzerinde her 5 kişiden birinde görülüyor. Ancak 10 KOAH hastasından sadece biri doktora başvuruyor. Bu durumda, ülkemizde bulunan 5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu biliyor.

Tüm dünyada en yaygın risk faktörü tütün kullanımı olan KOAH’da en sık görülen yakınmaları nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma olarak sıralayan Prof. Mirici, “Sigara içtiği için genelde bu durumu kanıksayan pek çok kişi son zamanlarda büyük tedirginlik yaşıyor. Çünkü tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en önemli belirtilerinden biri de nefes darlığı” dedi.

Tedavinin aksatılmaması önemli

Mirici, KOAH gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler için şu bilgileri paylaştı:  “Hastalığın solunum sistemini etkilemesi ve önceden bir rahatsızlığı bulunanlarda ortaya çıkması, kronik akciğer hastalarının daha dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Bu hastalıkların başında KOAH ve astım geliyor. KOAH; öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı ile seyreden bir hastalık. Hastalar tedavi görseler bile zaman zaman, özellikle de kış aylarında bu şikayetleri artabilir ve bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekebilir. ‘Alevlenme’ ya da ‘atak’ olarak adlandırılan dönemlerde bazen hastaneye yatılması bazen de daha fazla ilaç kullanılması gerekebilir. Her koşulda tedaviye evde devam edilmesi önerilir. Buna hekiminiz karar verecektir.”

Mirici, “KOAH’lı bir hasta yakınmalarının koronavirüs kaynaklı olabileceğini nasıl anlar?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Son günlerde yaşanan koronavirüs sırasında kronik akciğer hastalığı olanlar sağlıklı bireylere göre daha fazla risk altında olacaklardır, tıpkı diyabet ve kalp hastalığı olanlar gibi. COVID-19’un en sık belirtileri, ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve nefes darlığı. Demek ki KOAH’lı bir hastanın her zaman yaşamadığı belirtiler olan ateş ve boğaz ağrısı ortaya çıkmışsa en yakın sağlık kuruluşuna tercihen aile hekimine başvurmalı. Nefes darlığı, KOAH’lı hastaların yaşadığı en temel belirti. Her zamankinden daha farklı ya da ilaç kullandığı halde değişmeyen ya da artan nefes darlığı durumunda hastalarımızın yine en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.”

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir