Pandemide yenidoğan bakımına özel 10 önemli kural!

Covid-19 bebeklerde de görülüyor!

Yüzyılın küresel salgın hastalığı Covid-19 önlem alınmadığı takdirde bebeklere de bulaşabiliyor! Haliyle pandeminin tüm belirsizliğiyle devam ettiği bugünlerde çok daha fazla endişe duyan çiçeği burnunda anne baba adayları, yenidoğan bebeklerini koronavirüsten nasıl koruyabileceklerinin telaşını yaşıyor.

Dr. Ülkü Yılmaz Tıraş

Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Yılmaz Tıraş, “Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için, normal zamanda dahi enfeksiyona aşırı duyarlılarken, bu olağanüstü koşullarda bakımları çok daha özen gerektiriyor. Hastalık başladığında çocukların virüse daha az yakalandığı hipotezi varken zaman içerisinde gördük ki bebekler de enfekte olabiliyor” diyor.

Tıraş, Covid-19 pandemisinde yenidoğan bakımına yönelik önemli önerilerde bulundu:

1-Bebeğinizle yalnız kalın

Toplumumuzda doğum sonrasında anne babanın yanında yardımcı aile bireyleri bulunur. Ancak bu durum çok kişi ile temas edilmesine yol açar. Bu temaslar da pandemide enfeksiyon riskini artırmaktadır. Anne ve baba pandemi sürecinde bebeği ile baş başa olmalı. Bebeğin az kişi ile temas etmeli.

2-El hijyenine çok dikkat edin

Özellikle el hijyeni kritik önem taşıyor. Bebeği her emzirme öncesinde mutlaka ellerinizi yıkayın.

3-Bol bol emzirin

Covid-19 ile ilgili bilinmeyenleri yeni yeni öğreniyoruz. Ancak anne sütünün bütün enfeksiyonlara karşı güçlü bir besin olduğunu biliyoruz. Bu nedenle annenin bebeğini anne sütü ile beslemesi çok önemlidir. Anne sütünde bağışıklığı sağlayan birçok madde bulunmaktadır. Böylelikle bebek yeni doğan dönemini daha güçlü geçirebilmektedir.

4-Covid aşınızı mutlaka yaptırın

Emziren annelerin aşı sırası geldiyse mutlaka yaptırmalıdır. Çünkü emzirmenin aşı olmaya engel bir durumu bulunmuyor. Aşı olduktan sonra anne bebeğini aynı sıklıkla emzirmeye devam edebilir. Böylelikle anne aşıyla kendini korumuş olacağı gibi bebeğini de korumuş olur. Ancak aşıya güvenerek önlemleri gevşetmemek, aşı sonrası da pandemi sürecindeki kurallara mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

5-Bulunduğu ortamı havalandırın

Bebeğin hijyeni ve temiz ortamda olması enfeksiyon ve alerjik durumlarla karşılaşma riskini de azaltacaktır. Bu nedenle bebek dışarı çıkarıldığında odayı havalandırın. Dışarıdan gelen temiz hava ile ortam daha risksiz hale gelecektir.

6-Doktor muayene ve kontrollerini ihmal etmeyin

Aileler Covid-19 nedeni ile hastaneye gelmeye çekiniyor. Ancak yeni doğan bebeğin ilk haftalarda bazı bulgularının değerlendirilmesi kritik önem taşıyor. Sarılıkla ilgili problem olup olmadığına dair sık sık kontrol edilmesi şart. Anne sütünün yeterli olup olmadığının, beslenme düzeninin de mutlaka takip edilmesi gerekiyor.

7-Giysi ve nevresimlerini sık değiştirin

Yeni doğan bebekler dışarıdan gelebilecek enfeksiyona açık olduğu için giysi ve nevresimlerinin temizliği de çok önemli. Bu nedenle bebeğin kullandığı kıyafet, havlu ve nevresim gibi ürünleri en az 60 derecede yıkayıp ütüleyin.

8-Doğum öncesi ve sonrasında 15 güne dikkat edin!

Anne ve babaların doğumdan önceki ve sonraki 15 günde az insanla temas etmeleri çok önemli. Her ne kadar rutin planlı doğumlarda anne babaya test yapılsa da, test negatif çıkabilmektedir. Doğum öncesi test negatif olabiliyor ama doğum sonrasında pozitif olduğu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle anne ve babanın, özellikle de çalışan, aşı olmamış gebelerin doğum öncesi ve sonrasındaki 15 günde kendilerini izole etmeleri çok şart.

9-Aşırı kaygıdan kaçının

Yenidoğan bebeğin bakımında kaygı düzeyinin fazla olması anne babada uyku düzensizliklerine neden olurken; bebekte de uykuya dalma sıkıntısı, gerginlik, beslenme ve gaz sorunlarına neden oluyor. Anne baba çevre ile teması kestikleri taktirde hastalık korkusu da azalır.

10-Bebeğinizin aşılarını mutlaka düzenli yaptırın

Bebeğin yeni doğan süreci ve sonrasındaki aşılama süreçlerini atlamamalı ve aşılarına düzenli devam edilmelidir.

Emziren anne Covid pozitif ise!

  • Anne Covid pozitif ise çift maske takmalıdır.
  • İlacını mutlaka kullanmalıdır.
  • Beş günlük ilaç kullanma döneminde sütünü sağıp atmalıdır!
  • Bazı anneler ilaç kullanmayıp bebeklerini emzirmeyi tercih ediyorlar. Ancak ateş 38 derece ve üstüne çıktığında hiç bir enfeksiyonda emzirmeyi önermiyoruz. Çünkü anne sütünden bulaş olabiliyor.
  • Anne Covid nedeniyle ilaçlarını kullanırken; emzirme gerektiği ya da memesinin dolduğu zamanlarda mutlaka memesini boşaltmalı, sütü sağıp atmalıdır. Bu süreçte bebeğin beş gün mama ile beslenmesini öğretiyoruz.
  • Bebeğin odasına daha az girmeli, temel ihtiyaçları dışında mesafesini korumalıdır.
  • Test negatife dönünce; anne yeniden bebeğini emzirmelidir.

 Baba Covid pozitif ise!

  • Aile üyelerinden biri; örneğin baba enfekte olduysa mutlaka farklı bir yerde izole edilerek anne ve bebekle teması kesilmelidir. Evde çift maske takmalıdır.

 Bebek Covid pozitif ise!

  • Şüpheli bir durum varsa anne ve baba mutlaka maske kullanmalı. Bebeği hemen hastaneye götürmelidir.
  • Genellikle solunum sıkıntısı olarak belirti vermektedir. Bulgu ve belirtilere göre tedavi yapılmaktadır. Yeni doğan bebekler için özel bir Covid tedavisi yok. Gerektiğinde ventilatör ile solunum desteği yapılmaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir