Prematüre bebeklerin bakımı hassasiyet gerektiriyor

1 milyon bebeğin ölümüne yol açıyor

Çoklu gebelik, enfeksiyon, obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve genetik faktörler nedeniyle her yıl 15 milyon bebek erken doğuyor. Hamileliğin 37. haftasından önce doğan ve ağırlığı 2.5 kilonun altında olan bebeklere prematüre bebek deniyor. Prematüre bebeklerin bakımı ise hassasiyet gerektiriyor.

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Çocuk Fizyoterapisti Şehnaz Yüce, “İlk 1 yaş çok önemli, bebeğin kuvözdeki ortamına yakın bir yaşam alanının oluşturulması gerekiyor. Risk faktörlerinin yüksek olması nedeniyle engellerin erken fark edilmesi; etkilerinin en hafife indirgenmesi açısından önemlidir” dedi.

Prematüre bebekler, anne karnında gelişmeye devam etmeleri gereken dönemde dış ortamda olduklarından daha hassastır. Doğum sonrası solunum yetmezliği, görme bozukluğu, işitme sorunu, gelişimsel gecikme, beslenme zorlukları, serebral palsi gibi birçok sorun ortaya çıkabilir. O yüzden bu bebeklerin güçlü ve sağlıklı büyümeleri için özel bakıma ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Bebeğin takibi ise büyük önem taşıyor.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olan bebek ailesi ile ilk gününü geçirmeden önce aile uzmanlar tarafından bilgilendirilmelidir. Bebeğin sağlığı, beslenmesi, taşınması, giydirilip- soydurulması, altının açılması, yıkanması pozisyonlanması gibi konularda ayrıntılı bilgilendirilme aileye yapılmalıdır. Ayrıca ailenin bebek ve çevresiyle nasıl iletişime geçmesi gerektiği, hareketleri konusunda dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğu da belirtilmelidir.

Aile tedavide büyük rol oynuyor

Ailenin rolü, bebeğin sağlığında büyük etkiye sahip. Eğer aileye ulaşamaz; gerekli bilgiyi aktaramazsak bebeğe de ulaşamayız. Bebekle karşılaşan aile ilk önce çok tedirgin davranır. Onu nasıl tutacak ona nasıl bakacaktır? Bebeklerine zarar vermemek için çok dikkatli, yavaş davranırlar ve profesyonel yardım almaya çalışırlar. Aileyi yapabilecekleri konusunda yüreklendirerek başardıkları her basamakta takdir etmekteyiz. Anne ve baba aynı ölçüde bebeğin bakımında rol almalı. Prematüre bebeğin bakımı zor olduğu için babanın da bu sürece aktif katılımını sağlamalıyız.

Hareket gelişimleri geriden geliyor 

Erken doğan bebek, normal doğan bebeklere göre daha gevşek bir pozisyon alır. Yerçekimine karşı gerekli pozisyonunu koruyamaz. Daha çok kurbağa pozisyonundadır. Hareket gelişimleri de daha geriden gelir. Pediatrik rehabilitasyon ise riskli bebeğin takibinde pozisyonunun düzenlenmesi; hareketin gelişimi ve kalitesi, beslenmesi ve çevreyle iletişiminin değerlendirilmesi açısından önemlidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir