Ritim bozukluklarının nedenleri 3 boyutlu görüntülenebiliyor

Kalbin anotomisi çıkarılıyor

Kalp hastalıkları arasında görülme sıklığı açısından önemli bir yer tutan ritim bozukluğu tedavisinde ablasyon yöntemi de uygulanıyor. Son dönemlerde kullanılan 3 Boyutlu Haritalama ve ablasyon ile tanı ve tedavide daha kesin sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu; “Ablasyon uygulamasında kalp ancak iki boyutlu görülüyor. 3 Boyutlu Haritalama’nın sağladığı görüntüleme imkanıyla birlikte hastaya sorunun nedenlerine ilişkin kesin sonuçlar verebiliyoruz. Aynı zamanda tedavide istediğimiz sonuçlara ulaşabiliyoruz” dedi. Aksu, şu bilgileri verdi:

Ritim bozukluğu tedavisinde skopi cihazlarıyla basit ablasyon yöntemleri tercih ediliyor. Ancak, yapısal kalp hastalıklarının da eşlik ettiği taşikardiler gibi hastalarda 3 Boyutlu Haritalama ile ablasyon yöntemini kullanıyoruz. 3 Boyutlu Haritalama Yöntemi ile hasta kalbini sanki ameliyatta görüyormuş gibi tüm noktalarına ulaşabiliyor ve anatomisini rahatlıkla çıkarabiliyoruz. Böylelikle çok daha karmaşık aritmi odaklarını görmek ve tedavi etmek mümkün olabiliyor.

Ritim bozukluğunun kaynağı milimetrik olarak tespit edilebiliyor

Kalbin kendine has, elektriksel sistemi var. Tedavi sırasında bu sisteme hasar verilmesi durumunda hasta kalp piline bağımlı kalabilmektedir. Dolayısıyla ablasyon sırasında hata payını sıfıra indirmeye çalışıyoruz. Bu yöntem milimetrik olarak ritim bozukluğunun nereden kaynaklandığını bulabilmemize yardımcı oluyor.  Ablasyon ile kalpte nereye, ne kadar enerji verildiğini kontrol etme şansımız oluyor. Dolayısıyla bize istediğimiz sonuçlara ulaşmada çok önemli katkı sağlıyor.

Ne zaman ablasyon tedavisi?

Kişinin ablasyon tedavisine uygun olup olmayacağını uzmanlar belirlemektedir. Ritim bozukluğunda genel olarak hastaların en çok fayda gördüğü ve hastaların hayatına en çok dokunan yöntem ablasyondur. Ablasyonla hastaya dışardan hiçbir müdahalede bulunmadan, kalp pili gibi dışardan kalıcı bir şey yerleştirmeden, tek seferde ritim bozukluğunu tedavi etmek mümkün olabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir