Safran’ın uyku kalitesini artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı

Kırmızı Altın’ın sağlığa faydaları

Tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanan dünyanın Safran, uzun yıllardır çeşitli kültürlerde hem tıp hem de mutfakta kullanılıyor. Safranın özellikle uyku düzeni ve stres yönetimi üzerindeki faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bağışıklığı da destekleyen safran, değerli olması ve insan sağlığına sunduğu faydalar nedeniyle ‘kırmızı altın’ olarak da anılıyor.

Dünyada en çok Türkiye’nin yanı sıra İspanya, İtalya, İran gibi ülkelerde yetiştiriliyor. Bir kilo safran elde etmek için yaklaşık 150.000 bin çiçek toplanması gerekiyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Melek, bu araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi:

Journal of Clinical Sleep Medicine dergisinde yayımlanan, Avustralya’da bulunan Murdoch Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 4 hafta boyunca Affron yani Safran kullanmış 120 yetişkinin uyku kalitesinde artış olduğu görüldü. The Nutrients’ta yayımlanan başka bir önemli araştırmada ise 6 hafta boyunca safran kullanan kişilerin uykuya dalmasında kolaylık ve uyku kalitesinde belirgin iyileşme kaydedildi.

Safranın serotonin seviyesine etkisi

Uykusuzluk ve stres, modern yaşamın bir parçası haline geldi. Safran, serotonin seviyelerini artırarak ruh hali üzerinde olumlu bir etki yapar. Safranın tüketimi, nörotransmitterin salınımını artırarak stresi azaltmaya ve genel bir rahatlama hissi sağlamaya yardımcı olur. İkincil etkisi ise serotonin vücut tarafından geri alımını önleyerek kullanılabilmesidir. Böylelikle serotonin seviyesinde artış görülmektedir. Stresin yol açtığı olumsuz etkilerle mücadelede doğal bir destek olarak kullanılabilmektedir.

Safran nasıl kullanılmalı?

Safran, uyku ve stres yönetimi gibi konularda önemli bir bitki olarak öne çıkmaktadır. Ancak kullanmadan önce dikkate alınması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Safranın yüksek kalitede, güvenilir bir kaynaktan ve eczanelerden temin edilmesi önemlidir. Kapsül formda günde 1 adet uyumadan 1 saat önce tüketilmelidir. Bu konuda uzman bir sağlık profesyoneline danışılması da önerilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir