Sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için öneriler

Sıcak basmasından uykusuzluğa birçok belirtisi var 

Ergenlik dönemi ile birlikte başlayan âdet kanamaları, ilerleyen yıllarda doğal bir sürecin parçası olarak son bulmaktadır. Adet görmeye başlamak nasıl yaşamın doğal bir parçasıysa, menopoz da hayatın doğal döngüsüdür.

Doç. Dr. Emre Özgü

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü, menopoz sürecini ve bu süreçte yapılması gerekenleri anlattı:

Menopoza, yumurtalık fonksiyonlarının zayıflaması sonucunda en az 6 ay süren adet görememe periyotları ve beraberinde yumurtalık fonksiyonlarını gösteren kan testlerinde yükselme ile tanı koyuluyor. Bu süreçte ateş basması, terleme, sinirlilik, uykusuzluk, ciltte kuruluk gibi şikayetler kadınların hayat kalitesini olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

Menopozun ortalama görülme yaşı 48-52 olarak kabul edilmekle birlikte özellikle ailelerinde erken dönemde menopoz tanısı olan kişilerde bu süreç daha erken başlayabiliyor. Bunun yanında geçirilmiş yumurtalık cerrahisi, sigara kullanımı gibi faktörler de menopoz yaşını etkileyebiliyor. Menopoz bir hastalık olmadığı için tedavi de gerekmez. Sadece bu süreçte kişinin gündelik yaşamını etkileyen şikayetler gelişirse bunların  ortadan kaldırılması için gerekli önlemler alınabilir.

Menopoz süreci doğru yönetilmeli

Menopoz döneminde sıkça gözlenen ateş basması, terleme, kilo alımı gibi şikayetler uygun diyet ve egzersiz programları ile hafifletilebilir. Yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olmadığı durumlarda ilaç tedavisi tercih edilebilir. İlaç tedavileri temelde hormonal ve hormonal olmayan olarak iki temel kategoriye ayrılır. Uygun hasta seçimi ile her iki tip tedavi de hastalara güvenle uygulanabilir.

Kemik sağlığı için gerekli önlemler alınmalı

Vücutta bulunan östrojenin ortadan kalkması sonucu kemiklerde erime hızlanabilir. Ayrıca kadınlar kalp ve damar hastalıklarına karşı daha fazla duyarlı hale gelebilir. Kilo kontrolü, kan basıncı ve kan şekeri kontrolü, kemik sağlığı için gerekli önlemlerin alınması, meme ve rahim ağzı kanseri için tarama programlarının etkili bir şekilde sürdürülmesi genel sağlık açısından önemlidir. Genel olarak bilinenin aksine menopoz kadınlar için korkulacak bir dönem değildir. Daha sağlıklı ve uzun bir ömür için bir başlangıç noktası olarak görülmelidir.

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir