Sonbaharda doğan bebeklerde besin alerjisi riski daha yüksek!

Anne adayı bebeğinde besin alerjisini önlemek için ne yapmalı?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Sait Karaman, son yıllarda besin alerjisi olan çocukların sayısının arttığını söyledi. Karaman, “Sonbahar ve kışın doğan bebeklerde besin alerji riski, ilkbahar ve yaz aylarında doğanlara göre daha yüksek. Sezaryen doğumlar da besin alerjisi riskini artırıyor. Bebeğinde besin alerjisini önlemek için anne adaylarının beslenme şekillerinde yapacakları değişiklik önemli” dedi.

Dr. Sait Karaman, şu bilgileri verdi:

Besin alerjisi dünya nüfusunun yüzde 2-10’unu etkiliyor

Alerjisi olan birçok anne, bebeğinde de alerji gelişebileceği endişesiyle gebelikte alerji potansiyeli yüksek bazı gıdalardan uzak durmaktadır. Ancak bu tür besin kısıtlamalarının çocuklarda besin alerjisi gelişimini önlediğine dair bilimsel kanıt yok. Aksine, bu tür besin kısıtlamaları, beslenme eksikliklerine yol açabilmektedir. Günümüzde bebeklerinde besin alerjisini önlemek için anne adaylarına önerilen kanıtlanmış bir diyet programı yok. Ancak gebelik ve emzirme döneminde meyve-sebze ile balık tüketiminin bebeklerde alerji gelişimini önlediğine dair bilimsel kanıtlar var.

Anne adayları nasıl beslenmeli? 

Günümüzde besin alerjisini önlemek için gebelikte önerilen çok sayıda takviye bulunmaktadır. Bazı gebelerde takviye D vitamini gerekli olsa da yüksek doza dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bebeklerde besin alerjisinin gelişimine karşı koruyucu etki sağlamamaktadır. Bunun yanında bağırsak florasını değiştirerek etki eden probiyotik, prebiyotik veya simbiyotik takviyeler etkili olabilmektedir. Özellikle atopik dermatit gibi bazı alerjik hastalıkların gelişimine karşı koruyucudur.

Ayırca kanıt düzeyi zayıf olsa da omega-3 yağ asidi, bakır ve C vitamini takviyesi alan annelerin bebeklerinde besin alerjisinin önlendiğini bildiren çalışmalar var. Anne adayları meyve, sebze ve balık içeren sağlıklı ve besleyici bir diyet yapmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir