Tempolu yürüyüş koronadan ölüm riskini 4 kat azaltıyor

Covid-19’la mücadelede etkili silah: Düzenli egzersiz

Covid-19’a yakalanan 50 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre; sportif faaliyeti olanlar, hiç olmayanlara göre hastalığı çok daha hafif atlatıyor. Düzenli spor yapanlarda ise hastalığın ciddiyeti en düşük seviyede kalıyor.

Doç. Dr. Muhammed Keskin

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin, egzersizin çoğu hastalıkta olduğu gibi Covid’le mücadelede de etkili olduğunu söyledi.

Egzersiz miktarı arttıkça hastalığın ciddiyeti azalıyor

Düzenli egzersiz için kritik eşik, haftalık 150 dakika. Haftada 5 gün yapılan 30 dakikalık egzersiz; altta yatan hastalıklar, obezite ve sigara tüketiminden bağımsız olarak da fayda sağlıyor.

Bir diğer araştırmaya göre ise egzersizde harcanan efor arttıkça, hastalık üzerindeki etkisi de artıyor. İngiltere’de 400 bin yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma; tempolu yürüyüş yapanların, yavaş hızda yürüyenlere oranla bu hastalıktan ölme riskinin 4 kat azaldığını ortaya koydu.

Egzersizin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri

  1. Egzersizler beynimizdeki hormonal dengeyi olumlu yönde etkiliyor. Serotonin ve endorfin miktarını arttırarak mental sağlığımızı koruyor. Mutluluk ve huzur sağlayarak stresle daha kolay baş etmemizi sağlıyor.
  2. İyi bir uyku sağlığımızın temeli. Egzersiz yapan bireylerin uyku kalitesi artıyor. Düzenli ve dengeli bir uyku da bizi birçok hastalıktan koruyor.
  3. Egzersiz vücudumuzda stres anında sertleşen kaslarımızın gevşemesini sağlıyor. Özellikle omuz, boyun ve sırt kaslarını güçlendirerek kaygıyı derinleştiren vücut ağrılarının önüne geçiyor.
  4. Düzenli egzersiz yapan bireylerin kalp fonksiyonları düzeliyor, kalp duvarlarının sertleşmesini ve kalpte gevşeme bozukluğu oluşmasını engelliyor. Kalp damarlarının sertleşmesini ciddi olarak yavaşlatıyor, kalp damarlarında zamanla oluşabilecek plakların yırtılmasını engelleyerek kalp krizi riskini ciddi oranda azaltıyor.
  5. Beslenmeden bağımsız olarak iyi bir egzersiz programı ile iyi kolestrol olarak bilinen HDL miktarını arttırıp, kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi ve trigliserid miktarını düşürüyor. Kan yağlarındaki bu değişim de kalp, beyin, göz, böbrek ve karaciğer sağlığımızın korunmasında fayda gösteriyor.
  6. Egzersiz vücuttaki antioksidan mekanizmaları güçlendirerek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor. İyi bir egzersiz tüm takviye ürünlerden daha etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi.
  7. Normalde çok düşük kapasitede kullandığımız akciğerlerimizin egzersizle en fazla oksijen-karbondioksit değişim kapasitesine sahip alt lobların daha iyi havalanmasını sağlayarak solunum yoluyla ilişkili birçok enfeksiyondan korunuyoruz.
  8. Covid-19’un obezite hastaları üzerindeki riski çok daha yüksek. Egzersiz ile metabolizma hızı artıyor, insülin dürenci azalıyor ve kilo vermek kolaylaşıyor. Verilen kilolarla da organlarımızın çevresindeki viseral yağ dokusunun azalması bizi Covid-19 dahil birçok hastalıktan koruyor.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir