Testis kanseri 16-40 yaş arasındaki genç erkekleri daha çok etkiliyor

Erken tanı ile tedavi mümkün

Ele gelen şişlik ya da kitle, testis kanserinde erken fark edilen belirtiler arasında… Tıpkı meme kanseri gibi hastanın kendi kendine muayenesi ile testis kanserini erken evrende yakalamak mümkün.

Anadolu Sağlık Merkezi Üroonkoloji Merkezi Direktörü Doç. Dr. İlker Tinay, “Bu yüzden özellikle genç yaş grubundaki erkeklerin düzenli elle muayenelerine özen göstermeleri, olağan dışı değişiklikler fark ettiklerinde vakit kaybetmeden doktora gitmeleri önemli” dedi.

Genellikle kitle olan testis daha büyük olurken, çocuk sahibi olamayan hastalarda tümörlü testisler normalden daha küçüktür. Ancak hastalığın ileri evrelerinde başka belirtiler de görülmektedir. Örneğin testis kanseri karın içindeki lenf bezlerinin de şiştiği bir evreye geçtiğinde böbreğe baskı yaparak ağrıya sebep oluyor. Sıçradığı organlara göre de farklı belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Akciğerlere sıçradığında öksürük, kanlı balgam gibi geç dönem bulgularına rastlanıyor.

Beyne sıçrama yaptığında ise kafa içindeki kitlelerle ilgili şikayetler ortaya çıkmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen testis kanseri zor bir kanser türü değil. Özellikle erken evrede, sadece testisteyken yakalandığında cerrahi müdahaleyle çözümü mümkün.

Aile öyküsü varsa dikkat!

Kardeşinde, ailesinde testis kanseri öyküsü ve testisin normal yerinde olmaması, testis kanseri gelişiminde etkili. Testisin sağlıklı olması için uygun bir sıcaklıkta olması ve bu nedenle karın boşluğunun içinde olmaması gerekiyor; bu hem sperm kalitesinin düşmemesi hem de orada bir tümör gelişmemesi açısından önemli. Bazı genetik sendromlar da testis kanserine neden olabilmektedir. Son dönemlerde dikkat çekici bir diğer sonuç da şu; çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran erkelerde bu kanserin görülme sıklığı artıyor. Bu nedenle tedaviye gelen erkeklerin testis kanseri açısından daha ayrıntılı tetkik edilmelerine özen gösterilmeli.

Tedavi öncesinde spermler dondurulmalı

Hastalığın tanısına ve yayılımına göre cerrahi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ancak bu sürecin başındayken önemli iki husus var. Birincisi, hastanın spermlerini dondurması önerilmektedir. Çünkü genç erkekler ileride çocuk sahibi olmak isteyebilir. İkincisi ise hasta psikolojisi. Sonuç olarak üretken dönemdeki bir erkek için, üretkenliğini sağlayan uzuvlarından birini kaybetmesi kolay bir durum değil. Bu nedenle psikolojik desteğin de en baştan planlanıp tedaviye eklenmesi faydalı olur.  Testis kanseri hayatı engelleyen bir hastalık değil. Üstelik, üretkenlik açısından endişelere neden olsa da sperm dondurma yöntemiyle tedavi sonrasında da pek çok hasta çocuk sahibi oldu.

Hastalığa göre sadece kitle de alınabiliyor

Geçmiş yıllarda testis yerine sadece kitlenin alınmasına sıcak bakılmıyordu. Günümüzde seçilmiş hastalarda sadece kitle alınmaktadır. Ancak bu tip durumlarda zor olan taraf, çıkarılmayan testisin sürekli takip altında tutulması gerektiği. Bu nedenle ameliyattan ziyade hasta için doğru tanı koyup doğru tedavi planını oluşturmak ve takip etmek çok önemli. Hastalığın akciğer ya da beyin gibi başka organlara sıçradığı metastatik durumlarda ise yıllardır uygulanan tedaviler var. Bunlarla yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Kemoterapi protokolleri ve sonrası için de yine başarıyla uygulanan ikincil cerrahiler mevcut.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir