Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme hakkında bilinmesi gerekenler

Doğal yollarla meme müdahalesi

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi son dönemde popüler bir estetik uygulama haline geldi. Dr. Defne Erkara, bu işlem hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Yağ enjeksiyonu nedir?

Yağ transferi olarak da bilinen yağ enjeksiyonu, bireyin kendi vücudundaki bir bölgede bulunan yağ dokusunu bir başka bölgeye taşıma işlemidir. Gereken yağ, liposuciton sondası ile alınır ve genelde karın, bel ve kalça tercih edilir. Doğal büyütme, meme implantlarına alternatif, yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

  • Enjeksiyon için yağ alınan bölgede çok küçük iz kalması
  • Geleneksel meme büyütme operasyonlarına nazaran daha kısa iyileşme süresi
  • Kozmetik ve iyileşme süreci anlamında daha az risk ve sorun gibi avantajları vardır.

Kimler için uygundur?

  • Kişinin cilt esnekliği ve tonu iyi olmalıdır. Yağ enjeksiyonu yalnızca meme boyunu büyütür; gergin, sarkık deriyi ve  dokuyu düzeltmez. Sarkık meme dokusuna sahip kişiler de bu işlem için uygundur fakat dikleştirme işlemine gerek görülebilir.
  • Kişinin vücudunda yağ enjeksiyonu işlemi için yeterli oranda yağ dokusu bulunmalıdır. Örneğin yüze yağ enjeksiyonu işlemine nazaran yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi için daha yüksek oranda yağ gereksinimi vardır. Bu sebeple ideal sonuca ulaşmak için vücudun yalnızca bir bölgesinden değil birkaç farklı bölgesinden yağ alınabilir.

İşlemin iki aşaması vardır. Birinci aşama vücudun bir ya da birkaç bölgesinden yağ alınması, ikinci aşama ise alınan yağ dokusunun meme bölgesine enjekte edilmesidir. Bu işlem yaklaşık 2- 4 saat sürer.

Etkisi ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi sonrasında bazı yağ hücrelerinin ölmesi beklenir. Fakat bu oran oldukça düşüktür. Meme bölgesine enjekte edilen yağ hücreleri süresiz olarak burada kalır. Yağ hücreleri, kişinin vücudunun ağırlığına göre daha çok büyüyebilir ya da küçülebilir. Örneğin yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işleminin ardından kilo verirseniz organın boyu da küçülebilir. Kilo alırsanız ise büyüyebilir. Yaş ve yer çekimi gibi faktörler de sarkma gibi etkenleri de beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda dikleştirme işlemi uygulanabilir.

İyileşme süreci nasıldır?

İşlemin ardından 1-2 gün sonra kişi günlük rutinine dönebilir. Yağ alınan ve enjekte edilen bölgelerde şişlik, ağrı ve bazı durumlarda morluklar oluşabilir. Anestezi yapılarak gerçekleştirilir ve bu sebeple kişi acı hissetmez.

Riskleri var mıdır?

Tüm cerrahi işlemlerde enfeksiyon ve kanama başlıca risklerdir. Bazı çalışmalar işlem sonrasında yeni meme dokusunda kist ve kireçlenme gibi sorunların görülebileceğini ortaya koymaktadır. Enjeksiyon ile taşınan yağ hücrelerinin ölmesi riski de bulunmaktadır. İşlem sonrasında şekil ve simetriyi daha iyi hale getirmek için ek prosedürler uygulanabilir.

 

 

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir