Yeni anne adayları için bilinçli bebek alışverişinin incelikleri

Tercih edilen ürün bebeğin sağlığına uygun olmalı

Anne-bebek alışveriş uzmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz; yeni anne adayları için bilinçli alışverişin inceliklerini anlattı. Bilinçli alışveriş ile bütçe ve zaman kayıplarının önüne geçileceğini söyledi.

Gizem Kösoğlu Yılmaz

Yılmaz, “Özellikle pandemi döneminde anne ve bebeğin sağlığını koruyarak; yenidoğan alışverişini stressiz yönetmek isteyen ailelerin sayısı arttı. Büyük alışveriş mağazaları yerine; butik hizmet veren mağazaları tercih eden aileler doğru ürüne daha kolay ulaşabilmektedir. Ürünler genellikle marka bilinirliğinden dolayı seçilmektedir. Bebek alışverişinde öncelik, markadan çok bebeğin ihtiyaçlarına doğru cevap veren; ailenin yaşam şekline ve bütçesine uygun ürünler seçmek olmalı” dedi.

Yenidoğan alışveriş tüyoları

Emzirme ve biberon gibi ürünlerin kullanım süreçleri ve sterilazasyonu bebek sağlığında göz ardı edilemez önceliğe sahip. Bebeğinizin istenmeyen sonuçları yaşamaması için iyi araştırmak gerekir.

  • Her ürünü titizlikle seçin, sağlık bakımından tehlike içermeyenleri tercih edin.
  • Tekstil alışverişinde ürünlerin üretim standartlarına; yüzde 100 pamuk ve sık dokuma olmasına dikkat edin. Aksesuarlı ürünlerden kaçının. Hava almayan ve terleten polyester ürünler bebekleri hasta edebilmektedir.
  • Kozmetik ürünlerde koruyucu, paraben, SLS, parfüm gibi zararlı kimyasallar yer almamalı.
  • Bebek odası için yağlı boya yerine; tiner gibi kimyasallarla seyreltilmeyen ve duvarların nefes almasını sağlayan, kokmayan ve hızlı kuruyan su bazlı boyalar tercih edin.
  • Bebek arabalarında güvenlikli ve konforlu bir seçim yapın.
  • Oyuncak alışverişinde bebeğin gelişimine uygun, sağlığa zararlı olmayan ve küçük parçalar içermeyen ürünler tercih edin.
  • Sterilazatör alırken, yüzde 100 kurutma özelliği olmasına dikkat edin. Kurutma özelliği olmayan sterilazatörlerden çıkan biberon ve emzikler
  • Buhar makinesini doktora danışmadan bilinçsiz bir şekilde kullanmayın. Eğer buhar makinesi gerekiyorsa, her kullanımdan sonra içindeki suyu temizleyin. Temizlenmeyen buhar makinelerinin içindeki su bakteri üretmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir