Yürümenin kalp sağlığına 8 faydası

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Yürümek hem bedenimize hem de ruhumuza iyi gelen aktivitelerin başında geliyor. Canımız sıkıldığında, fazla yemek yediğimizde, temiz hava almak istediğimizde kurtarıcı olabiliyor…

Düzenli yürüyüş yapmanın kalp sağlığını koruma ve iyileştirme açısından etkili bir yöntem olduğunu belirten Liv Hospital, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Batur Gönenç Kanar “Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir” diyerek yürümenin kalbe sağladığı 8 faydayı sıraladı:

Dünya sağlık örgütüne (WHO) göre, her yıl 17.9 milyon insan ateroskletorik kalp hastalıklarından ölmektedir. Pandemi sürecinde dahi tüm sebepli ölümlerin en başında kalp hastalıkları yer almıştır. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarını azaltmak için neler yapabiliriz sorusunun başında hiç tartışmasız daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemek olacaktır. Elbette her türlü spor ve egzersiz kalp sağlığına faydalı olsa da bunlar arasında en kolay ulaşılabilinen ve en düşük maliyetli olan yürüyüşü ilk planda düşünmeliyiz. Peki, yürüyüşün kalp hastalığına klinik çalışmalar ile kanıtlanmış net faydaları nelerdir?

Kardiyovasküler Efor Kapasitesini Artırır

Yürüyüş; kalp ve damar sisteminizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Düzenli yürüyüş, kalp atış hızını artırarak kardiyovasküler efor kapasitesini geliştirir. Ayrıca düzenli yapılan yürüyüş kanda ‘growth factor’ adlı bir hormon ile vücudun anabolik faaliyetlerini artırarak daha genç kalmasını sağlamaktadır.

Kan Basıncını Düşürür

Düzenli yürüyüş, kan basıncını düşürebilmektedir. Düşük kan basıncı, kalp sağlığı için önemlidir, çünkü yüksek tansiyon ve kalp sorunlarına yol açabilmektedir.

Kolesterolü Kontrol Altında Tutar

Yürüyüş, kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürebilirken iyi kolesterol (HDL) seviyelerini artırabilmektedir. Bu durumda, damar tıkanıklığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kan Şekerini Düzenler

Düzenli yürüyüş, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Diyabet riskini azaltabilir veya diyabet yönetimine katkı sağlayabilir.

Kilonuzu Düzenler

Yürüyüş, kilo kontrolüne yardımcı olur. Fazla kilo, kalp hastalığı riskini artırabilmektedir. Düzenli yürüyüş kilo kaybına veya kilo kontrolüne yardımcı olabilmektedir.

Emosyonel Stresi Azaltır

Yürüyüş, stresi azaltır ve duygusal sağlığı iyileştirir. Stres, kalp sağlığını olumsuz etkileyebilmekte, bu nedenle stres yönetimine yardımcı olmaktadır.

Damarları Temizler

Yürüyüş, damarları temizler ve kan dolaşımını iyileştirir. Bu, kalp krizi veya felç riskini azaltabilmektedir.

Kalp Damarlarını Genişletir

Düzenli yürüyüş, kalp damarlarını genişletebilmektedir. Bu da daha iyi kan akışını teşvik etmektedir. Ancak, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemli. Özellikle mevcut sağlık sorunlarınız varsa veya yeni bir egzersiz programına başlamayı düşünüyorsanız.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir