12 Eylül’ü kendi halinde yaşayan iyi insanların öyküsü

‘Son sardunyalar 1980’ okuyucusuyla buluştu

Avukat-yazar Ahunur Açıkbaş’ın ilk romanı ‘Son Sardunyalar 1980’ Tunç Yayınları’ndan çıktı. Okuyucuyu 12 Eylül dönemine götüren yazar, Türkiye’nin en karanlık yıllarını farklı bir açıdan ele alırken; başrole siyasi kahramanları ve mücadelelerini değil, kendi halinde yaşayan insanları koyuyor. Roman, ülkenin her kentine, köyüne ve mahallesine çöken karanlığa direnen, pes etmeyen insanların hayatlarını, sevdalarını, sevinç ve üzüntülerini kısacası insana dair her şeyi anlatıyor.

Ahunur Açıkbaş

‘Son Sardunyalar 1980’ kendi halinde, iyi insanların hikayesi… Şimdiki zamanın apartman dairelerine sıkıştırılmış çekirdek ailelerine inat bir konakta yaşayan kalabalık bir yaşama götürüyor bizi. Aynı zamanda; avlusunda rengarenk sardunyalara, gençlikleri birlikte geçmiş üç aileye, beraber büyümüş çocuklara, dostluklara ve elbette ki ilk aşklara, ilk göz yaşlarına ev sahipliği yapıyor bu konak…

Romanın kötü adamı ise 12 Eylül darbesi… Kardeşi kardeşe düşman eden, sevgilileri ayıran, milyonlarca insanı fişleyen, ardında faili meçhuller; işkence hanelerde, cezaevlerinde, karakollarda, sokak aralarında ölümler, haykırışlar bırakan karanlık ve kötü bir adam…  İşte bu kötü adamın taşrada sakin, huzurlu insanlara neler yaptığını anlatıyor ‘Son Sardunyalar 1980’.

Hikayeyi iki anlatıcının dilinden dinliyoruz; biri konağın sahibinin kızı İnci diğeri konağın emektarının kızı Asude… Aslına bakarsanız ikisinin de siyasetle hiçbir ilgisi yok başlarda. Ama darbe ile birlikte yeniden şekillenen hayat onları da kıyılarına vura vura büyütüyor.

Yazar Ahunur Açıkbaş, o karanlık günleri anlatırken okuyucuyu bazen çiçeklerle dolu bahçelerde koşturuyor, bazen de bir ailenin, annelerin, teyzelerin bereketli sofralarına oturtuyor. Ülkede demir parmaklıklar ardı ardına insanların üzerine kapatılırken çiçekler ise açmaya devam ediyor…

‘Son Sardunyalar 1980’

Yazar: Ahunur Açıkbaş

Sayfa sayısı: 424

Tunç Yayınları, Ağustos 2020

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir