Bel ağrınızın nedeni faset eklem sendromu olabilir mi?

Faset sendromu nedir?

Toplumda sık görülen şikayetlerden biri olan bel ağrısının nedeni bazen bulunamıyor. Hayat kalitesini etkileyen bu ağrı, aslında başka bir sağlık sorununun sebebi de olabilir. Bunlardan birinin faset sendromu olabileceğini belirten Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Op. Dr. Özgür Ortak

Faset eklem sendromu, eklemin dejeneratif ve travmatik nedenlere bağlı olarak belde lokal ve/veya bacak ağrısı ile kendini gösteren bir sağlık problemidir. Tüm kronik bel ağrılarının yüzde 15’inin faset eklem kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Bu eklemler karmaşık sinirlerle donatılmışlardır ve ağrıya çok duyarlıdır. Omurgamızın hareketliliğinde rol oynayan eklemlerin yapısı yaşa ve travmalara bağlı olarak bozulabilir ve ciddi boyun, bel ağrılarına yol açabilir.

Hastalar tarafından çok bilinmiyor

Halk arasında çok bilinmeyen ve göz ardı edilen bir hastalık olan sendrom, birçok doktor tarafından da yeterince tanınmamaktadır. Bu durum, tedavisi kolay bir hastalığa uygun tedavi yapılmasını engellemektedir. Üstelik çoğu zaman hastalara fıtık teşhisi konulmakta ve tedaviye rağmen hiçbir sonuca ulaşılamamaktadır.

  • Belin yan tarafında oluşan ağrılarla kendini gösterir
  • Bel fıtığı ağrısı öne eğilmekle artış gösterirken, bu sendromun ağrısı daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle şiddetlenir
  • Faset eklemlerdeki kireçlenmenin artmasıyla birlikte omurilikteki sinirler baskı altında kalabilir. Bu durum bel ve boyun ağrılarına benzer bir ağrı ortaya çıkabilir

Sendroma yol açan faktörler

  • Omurgadaki yaşlanma ile gelişen kireçlenmeler
  • Uzun süre hareketsiz oturma veya ayakta kalmayla omurganın hasarlanması
  • Ağır işlerin ya da uygun olmayan sporların yapılması
  • Dengesiz yük taşımak, bir yükü aniden kaldırmak
  • Omurga yapısındaki bozukluklar

Tedavi ile ağrılardan kurtulmak mümkün

Faset sendromunun akut döneminde hastanın bel hareketlerini kısıtlayan şiddetli bir ağrı vardır. Bu safhada analjezikler, kas gevşeticiler, antienflamatuar ilaçlar ve birkaç gün yatak istirahati verilmesi uygundur. Ayrıca gerekli zamanda yapılan manipülasyon ve faset eklem enjeksiyonları hastayı hızla rahatlatabilir.

Diğer bir yöntem ise faset eklem denervasyonu ve enjeksiyonudur. Bu yöntemde hastalara lokal anestezi uygulanır. Hastanın floroskopi ile eklemleri ve eklem sinirlerinin geçmekte olduğu yerler görüntülenir. Faset eklem denervasyonunda eklemlerin ağrısını ileten sinirler bloke edilir. Bu sinirler duyu ya da hareket ile ilgili olmayıp, yalnızca ağrı iletimi ile ilgilidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir