Ameliyatsız göz çevresi gençleştirme yöntemleri neler?

Daha genç ve canlı bakışlar

Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, ifade çizgileri, torbalanmalar yaşımızı ele verirken, bir yandan da yorgunluğumuz, üzüntümüz, sevincimiz ve daha pek çok duygumuz gözlerimizden kolaylıkla dışarı yansıyor. Peki daha iyi, daha genç ve dinamik  bir göz çevresi için neler yapabiliriz?

Dr. Ünzile Seyman Civelek

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ünzile Seyman Civelek, ameliyatsız göz çevresi gençleştirme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Göz kapakları derinin en ince, en hassas olduğu yerdir. Diğer deri alanlarından farklı olarak altında yağ dokusu gibi bir destek tabakası yoktur. Kas dokusu ile devam eder ve bu durum genetik yatkınlığı olan kişilerde göz etrafında koyu halka şeklinde bir görünüme yol açar. Bu durum,  yaştan bağımsız olarak kişiyi yorgun ve uykusuz gösterebilir.

Evde göz çevresi bakımında; kaliteli uyku, sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, güneşten korunma ve göz çevresine uygun bir nemlendirici kullanımı en temel basamakları oluşturmaktadır.

Profesyonel olarak neler yapılabilir?

Botulinum toksin (botoks): Uygulandığı alanda geçici olarak  kas kasılmasını bloke ederek, bu kasılmalara bağlı oluşan kırışıklıkları engellemektedir. Göz çevresinde ‘kaz ayağı’ olarak bilinen kırışıklık tedavisinde de iyi sonuçlar vermektedir. Göz kapaklarının her alanına uygulanamaz  ve her bölgede  güvenli değildir.

Göz altı ışık dolgusu: Göz yaşı oluğu belirgin olan kişilerde bu alanı doldurmak amacıyla uygulanır. Burada en önemli basamak, hastayı doğru seçmek ve öncesinde çok iyi analiz etmektir. Dolgunun gözdeki koyu halkaları ve morlukları gidermek amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir ancak tek başına koyu kullanılan bir yöntem değildir.

Global eyecon tedavisi üç aşamadan oluşuyor

Göz çevresindeki birçok problem ile savaşmak için global bakım sunan bir uygulama. Göz çevresi kırışıklıkları, ifade çizgileri, hafif göz torbalanmaları, koyu halkalar, morluklarda tercih edilir. Tedavi 3 aşamadan oluşmaktadır.

Göz etrafı peeling: Göz çevresi için özel üretilmiş peeling solüsyonudur. Cildi temizledikten sonra 3 dakika uygulanır. Nötralizan solüsyonu ile temizlenir. Cildi ölü derilerden arındırır ve aynı zamanda lekelerde azalma sağlamaktadır.
Mikro iğneleme ile transepidermal solüsyon uygulama: Peeling uygulamasından 1 hafta sonra, içerisinde renk açıcı, nemlendirici, dolaşım düzenleyici ve yenilenmeyi uyaran maddelerin bulunduğu jel kıvamındaki solüsyonun mikro iğne yardımı ile deri katmanları boyunca yayılmasını sağlanır.
Maske: İçerisinde hyalorunik asit, salatalık özü ve leke karşıtı içerik olan maske 15-20 dakika bekletilir. Ciltte rahatlama, nemlenme ve renk açılması sağlar.

Mezoterapi: Enjeksiyon yöntemi ile derinin orta tabakasına uygulanan tedavilerinin tamamını kapsamaktadır. Göz çevresine özel uygulanan mezoterapi solüsyonları içerisinde; hyaluronik asit, vitaminler, aminoasitler, peptidler bulunmaktadır. Göz çevresi kırışıklıklarını, ifade çizgilerini, koyu halkaları azaltmakta, kolajen üretimini uyararak sıkılaştırıp, nemlendirmektedir. 2 haftada bir seans uygulanmakta olup hastanın ihtiyacına göre seans sayısı değişebilmektedir.

Fraksiyonel lazer: Yeni teknolojiler arasında bulunan fraksiyonel erbium glass lazer sistemi, derinin alt tabakasında çalışarak yenilenme sürecini, yeni kollajen üretimini uyarır. Deri üzerinde soyulma ve kabuklanma yapmaz. Göz çevresi kırışıklıklarında, hafif göz torbalanmalarında sıkılaşmada, renk tonu eşitlemede etkilidir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir