Dünyada her üç saniyede bir osteoporoz kırığı oluşuyor

Osteoporoz önlenebilir bir hastalık

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Osteoporoz ve Diğer Metabolik Kemik Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Cantürk, osteoporoz ile savaşta en önemli silahların hayat boyu egzersiz, yeterli kalsiyumlu gıda tüketimi, sigara, alkol ve aşırı kafeinden uzak yaşam tarzı ile kemik mineral yoğunluğu ölçümleri ile tarama yapmak olduğunu söyledi.

20 Ekim ‘Dünya Osteoporoz Günü’ kapsamında açıklama yapan Cantürk, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Zeynep Cantürk

Osteoporoz, kemik kütlesinde azalma ve mikro yapısında bozulma ile karakterize, sık görülen metabolik kemik hastalığıdır. Bu hastalığın önemi; yol açtığı kırık risk artışı ve bununla ilişkili boy kısalması, kamburluk, başkalarına bağımlı olma ve ölüm riskinde artıştan kaynaklanmaktadır. 2050’ye gelindiğinde, dünya çapında erkeklerde kalça kırığı görülme sıklığının 1990’a göre yüzde 310 ve kadınlarda yüzde 240 artacağı tahmin edilmektedir. Kentleşme ve nüfusun yaşlanması, osteoporoz hastalık yükünde hızlı artışlara neden olmaktadır. Tüm dünyada her üç saniyede bir kırık oluşmakta, yılda 9 milyon kırık vakası görülmektedir. 50 yaş üzeri her 3 kadından birisi ve her 5 erkekten birisi hayatının bir döneminde kırık yaşayacaktır.

Riskli hastalar uygun şekilde taranmayınca ve hastalık saptanamayınca ne yazık ki gecikmeler yaşanmakta, kırıklar önlenememekte, uygun tedavi edilememekte, hatta tekrarlayan kırıklar görülmektedir. Omurga kırıklarının sadece 1/3’üne klinik olarak tanı konulabilmekte, omurga kırığı olan her 5 kadından 1’inin bir yıl içinde bir kez daha kırık yaşayacağı ön görülmektedir. Yine, önceki bir kırığın, herhangi bir kırık riskinde yüzde 86 artışla ilişkili olduğu saptanmıştır. Osteoporoza bağlı en az bir kırık yaşamış olanların yüzde 80’ine osteoporoz tanısı konulmadığı ve tedavi almadığı anlaşılmıştır.

Uzun süre hastanede kalmaya yol açıyor

Osteoporoz, kalp krizi, meme kanseri ve diğer hastalıklardan daha fazla hastanede kalmaya yol açabiliyor. Erkeklerde prostat kanserinden yüzde 27 daha fazla kırığa neden olabilmektedir. 65 yaş üzeri kadınlar ve 70 yaş üzeri erkekler kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile taranmalıdır. 65 yaşın altında ancak menopozda olan kadınlar ile 50-70 yaş arası erkeklerde ise risk faktörlerinden herhangi biri varsa yine tarama yapılmalıdır;

Risk faktörleri neler?

  • Boy yüksekliğinden az bir mesafeden düşmekle kırık gelişmesi
  • Romatizmal hastalık
  • Sigara ve aşırı alkol tüketimi
  • Boyda 4 cm’den fazla kısalma
  • Düşük vücut ağırlığı
  • Geç adet görme
  • 45 yaşından erken menopoza girme
  • Ailede kalça kırığı bulunmasıBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir