Ameliyatsız uygulanabilecek göz çevresi estetik yöntemleri

Teknoloji göz estetiğini nasıl etkiledi?

Dış görünüşüne düşkün fakat ameliyattan korkan kişiler için modern tıp gelişmeye devam ediyor. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından sık başvurulan ‘öğle arası güzellik molası’ yöntemlerinin başında kısa süreli estetik uygulamaları geliyor.

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal, bıçak altına yatmadan uygulanabilecek göz çevresi estetik yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Göz estetiği

Kaş kaldırma ve göz estetiğinin çoğu durumda beraber yapılması gerekiyor. Eğer göz kapaklarınız düşükse, kaşlarınız da düşük olabilir. Ya da gözlerinizi açabilmek için yanlışlıkla kaşlarınızı çok kaldırıyorsunuz… Bu durumda göz kapağı ameliyatı yapılırsa, kaşlarınızın seviyesi daha da düşebilir. Kaşlar daha da düştüğü için göz kapaklarımız sanki hiç alınmamış gibi yerlerinde durup torbalanma ve fazlalık yapabilir. Doktorunuza ‘Benim kaş kaldırmaya da ihtiyacım var mı?’ diye sorun.

Kaş kaldırma

Kaş kaldırmanın farklı alternatifleri var. Saç çizginizin uzun olması, alnınızın geride olması ameliyat tiplerini değiştirebiliyor. Saçınızın içerisinden küçük bir kesi yaparak, küçük aletler ile  aşağıya doğru inip kaşları gevşetip yukarı doğru serbestleştirmek ve de sabitlemek mümkün. Böylece göz kapağı ameliyatları daha etkili ve kalıcı hale gelir.

Badem göz operasyonu

Badem göz çok farklı bir tekniktir. Yaşla birlikte insanların alt gözleri, yanakları aşağıya doğru sarkar ve bazı insanlarda bu sarkma daha acımasız olabilir. Gözün iç kısmıyla dış kısmı arasına bir çizgi çizdiğimiz zaman bunun tam yer küreye paralel olmaması gerekir. Dış kısmının biraz daha yukarıda olması beklenir.

Bunun da farklı yöntemleri var. Bunun için saçınızın içerisinden kesi uygulanıp kaşları yukarı ip ile germe yapılabilir ya da üst göz kapağı ameliyatı ile birlikte yandan bir kesi yapılıp yukarıya doğru kaldırılabilir. Burada önemli olan hastanın neye ihtiyacı olduğudur.

Göz altı ışık dolgusu

Gözaltındaki cilt, şeffaf ve ince bir katmana sahip olduğundan, bu cildin altındaki kan damarları yüzeyden görünür. ‘Göz altı morluğu’ olarak bilinen şey aslında derinin renk değiştirmesi değil, alttaki kan damarlarının görünmesidir. Göz altı ışık dolgusu uygulaması sırasında kan damarları ve cilt arasında dolgu maddesi örtücülük sağlayarak bu koyu rengi maskeler. Böylece ışık dolgusu ile göz altındaki koyu renkli görüntünün hafiflemesi sağlanır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir