Koronavirüs döneminde hangi estetik operasyonlar arttı?

Fazla kilolar için lazer lipoliz tercih edildi

Salgın sürecinde estetik operasyonlarda artış yaşandığını belirten Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, en çok tercih edilen yöntemin lazer lipoliz tekniği ile vücut şekillendirme olduğunu söyledi. “Operasyondan üç gün önce Koronavirüs testinin yapılmasını şart koştuk. Bu süreçte operasyon ünitelerinin hasta odalarının ve tüm kullanım alanlarının ekstra güvenlik tedbirleriyle son derece sağlıklı ve hijyenik duruma getirildi” açıklamasını yapan Türkaslan, teknik hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Evde kapalı kaldığımız dönemde alınan kilolar vücut şeklinin bozulmasına yol açtı. Sıklıkla bel, göbek, sırt, jinekomasti, gıdı, kol-bacak-diz içleri ve basenlerdir. Lazer lipoliz ile lazer yağ eritme işlemi, temelde lazer teknolojisini kullanarak istenen bölgedeki yağları eriten bir işlemdir. Çok ince bir fiber optik kablo ile lazer enerjisi, yağlanmanın olduğu bölgeye aktarılarak yağların parçalanmasını ve kaybolmasını sağlar. Bu enerjinin bir kısmının cilt altında ısıya dönüştürülmesi ile gevşek derinin sıkılaşmasını ve toparlanmasını sağlar. Yağ dokusu eritildiğinde lenfatik sistemle vücuttan atılım sağlanır.

İki yöntem kombine edilebilir

Lazer ve klasik liposuction kombine edilerek, bacak içi ve kol gibi sarkma ile gevşemenin olduğu yerlerde iyi sonuçlar alınabilir. Araştırmalar,  sıkılaşmanın yağ hücrelerinin lazer enerjisi uygulandıktan sonra fonksiyonsuz kalıp dağılmasıyla gerçekleştiğini göstermiştir. Enerjinin, elastik lifleri etkileyerek doku kalitesinin artırdığı ortaya çıkmıştır.

Lazer lipolizin etkisi, lazer enerjisinin yağ hücrelerine çarpınca; foto termik bir etki ile yağ hücrelerinin duvarının parçalanmasına dayanır. Derinin alt tabakaları kendini tekrar organize eder. Bunun sonucu; doku kalitesindeki artış ve sıkılaşmadır. Lazer lipoliz sonrası ise işlemin yapıldığı kısma bandaj takılır. 4-5 gün bu bandaj kalır. Ağrılar için basit ağrı kesiciler yeterlidir. İşlemden sonraki 1-2 günde hasta normal hayatına döner. İşlem sırasında, üç farklı lazer kullanılmaktadır. Bunlardan biri, yağları eritirken diğeri kanama olmasını önlemekte; bir diğeri ise cilt altına uygulanarak sıkılaştırma sağlamaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir