Antiviral özellikteki propolis koronavirüsten koruyor mu?

Propolis, zencefil ve zerdeçal ile direncinizi artırın 

Uzmanlar, virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı en etkili yöntemin yüksek antiviral özellik gösteren besinler olduğunu belirtti.

 BEE’O UP sponsorluğunda İstanbul’da düzenlenen Koronovirüs ile ilgili son durumun aktarıldığı, sağlık çalışanlarına yönelik toplantıda konuşan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, “Güncel verilere göre koronavirüsünden enfekte olanların sayısı yaklaşık 120 bin, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 bin, iyileşenlerin sayısı ise 65 bin civarında. Koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan kişiler arasından 70 yaş ve üzerindeki bireylerin hayatını kaybetme riski yüzde 10 oranındadır. Kronik bir hastalığı olanların hayatını kaybetme riski daha da fazladır” dedi. Güçlü bağışıklık sisteminin önemine değinen Kara, şöyle devam etti:  “Hastalığın henüz bilinen bir tedavisi yok. Hem antiviral etkisi güçlü hem de bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere soframızda yer vermemiz çok önemli. Bu besinlerin başında ise propolis, arı sütü, polen gibi arı ürünleri geliyor. Uzun yıllardır tamamlayıcı tıpta kullanılan ve çeşitli hastalıklarda destekleyici olarak kullanıldığında etkisi ispatlanmış ürünlerdir.”

Ne kadar tüketilmeli?

Prof. Kara, koronavirüsten korunmak kullanılacak miktarın önemine de dikkat çekti: “Doğru şekilde hazırlanmış, en az yüzde 10 oranında saf Anadolu Propolisi içeren propolis özütünden günde en az 20 damla kullanılması ve propolisli, arı sütlü ham ballı karışımlardan da günde en az 1-2 tatlı kaşığı tüketilmesi çok önemli. Propolis ve arı sütü hem bağışıklığı desteklemek hem de virüslerin vücutta çoğalarak enfeksiyona yol açmasını engellemek adına önemli gıdalardır. Eğer enfeksiyona yakalanırsanız kullandığınız damla sayısını 4 katına yani 80-100 damlaya kadar çıkarmanızda yarar var. Zira hastalık döneminde vücut daha fazla toksin ürettiği için bu toksinlerin atılımını sağlamakta da daha fazla antioksidana ihtiyaç oluyor. Propolis doğa da bilinen en güçlü antioksidanlardan biri ve düzenli tüketildiğinde vücuda detoks etkisi yaratıyor.”

Virüsler üzerinde denendi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Güldane Koturoğlu, propolisin çeşitli virüsler üzerindeki etkilerinin araştırıldığı söyleyerek, konu hakkında bilgi verdi:Pavia Üniversite’sinde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan 5 farklı flavonoidin, çeşitli virüslere karşı etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Koronavirus, Herpesvirus, Adenovirus ve Rotavirus örneklerinin uygun şartlarda coğalmaları sağlanmıştır. Ardından elde edilen ham propolisten Acacetin, Kamferol, Krisin, Kuersetin ve Galanjin flavonoidleri izole edimiştir. İzole edilen 5 adet flavonoidin, sırasıyla bütün virüslerle etkileşimleri gözlemlenmiştir. Çalısmanın sonucunda Acacetin, Kamferol, Krisin, Galanjin ve Kuersetin’in koronavirus dahil bütün virüslerin azalmasında etkili olduğu, Krisin ve Kamferol flavonoidlerinin de özellikle Herpes virüsünün çoğalmasını azalttığı gözlemlenmiştir. Propolis, bileşiminde bulunan fenolikler ve flavonoidler nedeniyle yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuvar etki gösteriyor; bu da hastalıklara karşı korunmaya ayrıca hastalık sırasında daha çabuk toparlanmaya yardımcı oluyor.”

Yüksek antiviral özellik

“Propolis güçlü antioksidan ve antiviral etkilere sahiptir. Virüs kaynaklı enfeksiyonların sıklıkla görüldüğü bugünlerde yüksek antiviral özellikteki besinleri her gün düzenli tüketmeli ve böylece bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız” şeklinde konuşan Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı önlemlerin de ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir