TÜSAD risk gurubundaki yaşlı nüfusu koronavirüse karşı uyardı

18-24 Mart Yaşlılar Haftası 

Solunum Derneği TÜSAD, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında sağlıklı yaşlanmanın önemine dikkat çekti. TÜSAD Geriatri Çalışma Grubu Başkanı Serap Duru, 2050’ye kadar dünya nüfusunun yüzde 20sini 65 yaş üzeri bireylerin oluşturacağını söyledi. Sağlıklı Solunum Derneği yaş almanın giderek önem kazandığını belirten Duru, yüksek risk grubunda yer alan yaşlı nüfusu koronavirüse karşı uyardı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de daha uzun ömürlü bir topluma doğru evriliyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 82.4 milyonluk nüfusun 7.2 milyonunu yaşlı nüfus (65 ve daha yukarı yaş) oluşturuyor. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2013 yılında yüzde 7.7’yken, 2018’de 8.8e yükseldi.

Dünya nüfusunun yüzde 20si yaşlı olacak

Duru, Sağlık alanındaki gelişmeler, hastaların tedavi seçeneklerine rahat erişimi ve eğitim seviyelerinin yükselmesi, doğurganlık hızındaki düşüş, bilinçli beslenmeye bağlı olarak yaşlı nüfus artıyor. 2050’ye kadar dünya nüfusunun yüzde 20sini 65 yaş üzeri bireylerin oluşturacağı, genç ve yaşlı nüfusun eşitleneceği tahmin ediliyor” dedi.

Koronavirüsten en çok etkilenen kesim

Duru, “Pandemiye yol açan yeni koronavirüse maalesef en çok yaşlı nüfusu yakalanıyor” dedi ve şöyle devam etti : İleri yaşta, kronik hastalığı bulunan yaşlılarımızın risk grubunu oluşturduğunu unutmamalıyız. Yaşlılarımızın koronavirüse karşı Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine uymalarını, hijyene dikkat etmelerini, evlerinde kalmalarını, sağlıklı besinler tüketmelerini tavsiye etmekteyiz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir