Her erkeğin başına gelebilen sertleşme sorununun tedavisi var

Her erkek hayatında en az bir kez yaşıyor

Hemen her erkeğin, aktif cinsel hayatında en az bir kez sertleşme sorunu ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir. İş yorgunluğu, stres ve geçimsizlik gibi durumlarda normal sayılsa da, sürekli hale geldiğinde tedavi gerektiriyor.

Prof. Dr. M. İhsan Karaman

Sertleşme bozukluğu ve tedavisi hakkında açıklama yapan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Cinsel fonksiyon bozukluklarını, cinsel cevap döngüsünü esas alarak tanımlamaktayız. Cinsel cevap döngüsünü ise; istek, uyarılma, orgazm ve çözülme olmak üzere dört evresi vardır. Cinsel sorunlar genel tanımı ile bu evrelerin herhangi birindeki aksama ve problemi ifade eder.

Erektil fonksiyon bozukluğu ya da halkımızın yaygın tercihiyle iktidarsızlık ise cinsel cevabın ikinci safhası olan uyarılma evresinde erkeklerde görülen aksamaların adıdır. Bu problemin toplumda yaygınlığı hakkında en sağlıklı rakamlar ABD’den alınmaktadır. Buna göre, 40-70 yaş arasındaki erkeklerde, yüzde 10 oranında tam sertleşme bozukluğu, yüzde 52 oranında ise değişik derecelerde erektil disfonksiyon mevcuttur. Bunların yüzde 80’i organik/bedensel bir nedene bağlıdır. Ülkemizde erektil disfonksiyon ve cinsel sorunların daha yüksek oranda olduğu, ancak bunların altında yatan psikolojik etmen yüzdesinin de hatırı sayılır bir rakama ulaştığı söylenebilir” şeklinde konuştu.

Sertleşme bozukluğu sebepleri

  1. Kalp-damar hastalıkları (hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi)
  2. Şeker hastalığı
  3. Omurilik travması
  4. Ürolojik veya genel cerrahi müdahaleler (prostat kanseri, bağırsak kanseri, mesane tümörü ameliyatları gibi)
  5. Depresyon-stress gibi psikolojik faktörler,
  6. Daimi kullanılan bazı ilaçlar,
  7. Sigara ve alkol kullanımı gibi sebepler en önemli hazırlayıcı etkenler olarak sayılabilir.

Alkol ve sigarayı bırakma, stres ve anksiyete yaratan ortamlardan ve olaylardan uzaklaşma, bol hareket ve egzersiz, kilo verme, spor gibi günlük yaşam değişiklikleri yaparak, problemin kendiliğinden düzelmesine çalışmakta yarar vardır. Eğer bu yolla sorun giderilemezse tıbbi yardım arayışına girilmelidir.

Mutluluk çubuğu ameliyatı

Prof. Karaman, tedavi süreciyle ilgili ise şunları söyledi: “Ereksiyon sorunlarında ilk başvuru adresi kesinlikle bir üroloji uzmanı olmalıdır. İlk olarak ağızdan alınan bazı ilaçlarla ya da eğer bunun faydası olmazsa penise iğne uygulayarak çözüm aranır. Son çare olarak düşünülen penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatına gitmeden önce penise şok dalgası uygulaması da denenebilir. Bu yöntem ile özellikle hafif-orta şiddetteki vakalarda yüzde 70’lere varan oranda başarı sağlanabilmektedir. Penis protezi ameliyatı ise hangi yaşta olursa olsun cinsel aktivitenin devamına imkan veren son çaredir.”

 


ETİKETLER


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir