BABALIĞIN 10 ALTIN KURALI

‘İDEAL BABA’ OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Babayla ilişki, çocukların kişilik ve cinsel kimlik gelişiminden hayatlarının gelecek döneminde yer alacakları toplumsal rollere kadar pek çok konuda belirleyici oluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin ideal baba olmanın 10 kuralını sıraladı.

Çocuk gelişiminde her ne kadar ön planda olan anne gibi görünse de babaların ayrı bir önemi var. Babalar da çocuklarıyla çok güçlü sevgi ve şefkat bağları geliştirir. Özellikle erkek çocuklar için baba, kişilik gelişiminde kendisiyle özdeşleştirdiği bir modeldir. Baba, güvenin simgesidir.

Erkek çocuk cinsel kimliğini tanımak için babasını örnek alır ve taklit eder. Kız çocukları içinse karşı cinsi tanıması konusunda ipucu verir. İlgili bir baba kız çocuğunun karşı cinse duyduğu güveni artırırken, çocuğun baba sevgisi ve ilgisini hissetmesi kendine olan güveni de artırır.

Gelişiminde büyük rolü var

Baba ailenin toplumla ilişkilerini kuran bir köprü konumundadır ve çocuğun sosyal gelişiminde, özgüven kazanmasında önemli rol oynar. Babasıyla ilişkisi sağlıklı olan, babasından sevgi ve ilgi gören çocuğun kendisiyle  barışık, okulda başarılı, arkadaşlarıyla uyumlu ve liderlik özelliğinin gelişmiş olduğu gözlenir.

Sert baba algısı

Babanın kısıtlayıcı ve cezalandırıcı bir tutum izlediği, çocuğunu kendi kurallarına uyması ve saygılı olması konusunda uyardığı sert baba modeliyle büyüyen çocuklarda iki tip ortaya çıkıyor. Özerklik duygusu yüksek olan çocuklar babayla güç çatışmasına giriyor, karşılık veriyor, itiraz ediyor. Ters kimlik geliştiriyor. Babanın istediği kişiliğin tam tersini benimseyerek öç alıyor. Özerklik duygusu olmayan, duygularını bastıran çocuksa arabulucu olmaya çalışıyor ve fedakarlık yapıyor. Duygularını bastırıyor ve ruh sağlığı bozuluyor. Çocuğuna yeterli ilgi sevgi göstermeyen, duygusal yönden ihmal eden otoriter babanın çocuğunda cinsel kimlik bozuklukları, özgüven eksikliği, öfkeli bir kişilik yapısı ortaya çıkabiliyor. Çocuk, kendisini geliştirme kapasitesine sahipse, toplumla sağlıklı iletişim kurabiliyorsa, ailenin yaptığı yanlışları kendisi düzelterek bunu atlatabilir.

Zayıf baba-kız ilişkisi

Baba-kız arasındaki ilişki çocuğun gelecekte kadın-erkek ilişkisine bakışını da etkiler. Sadece erkekleri tanımakla kalmaz, aynı zamanda nasıl bir eş seçeceği düşüncesine de sahip olurlar. Zayıf bir baba-kız ilişkisine sahip çocuk depresyon, yeme bozukluğu, alkol ve madde kullanımı gibi riskli davranışlara yönelmeye meyillidir. Güçlü bir bağ oluşturan sağlıklı bir baba- kız ilişkisinde ise kız çocuğu ileride özgüveni yüksek, kendini rahatça ifade edebilen, liderlik vasfı olan, karşı cinsle sağlıklı ilişkiler kurabilen, hayata karşı daha pozitif bakan, ruh sağlığı kolay bozulmayan birey olarak yaşamını sürdürür.

Erkek çocuk babanın aynasıdır

Babanın ilişkide unutmaması gereken en önemli kural, erkek çocuğu yetiştirirken aynaya baktığını hep hatırlamasıdır.  Erkek çocuk babanın aynasıdır. Bu yüzden önce baba davranışlarına dikkat etmelidir. Aralarında her zaman biraz rekabet vardır. Rekabet de bazen güç savaşlarını beraberinde getirir. Babanın dikkat etmesi gereken, bu güç savaşlarını kişisel almamak ve çocuğun gelişim dönemine uygun davranmaktır. Çocuğuyla empati kurabilmesi, onun duygularını yönetmesine, öfkesini kontrol edebilmesine ve doğru yönlendirilmesine yardım edebilmesi baba önemlidir.

10 önemli öneri

1–Beraber zaman geçirin: Beraber zaman geçirmeyi sadece televizyon seyretmek ve sohbet etmek olarak düşünmeyin. Yaşına göre kitaplar okuyun, hikayeler anlatın, oyunlar oynayın. Hafta sonlarını birlikte geçirebileceğiniz programlar yapın. Tabii burada çocuğunuzun nelerden hoşlanabileceğini göz önünde tutun. Yaş farkı ne olursa olsun aranızdaki paylaşım çok önemlidir.

2-Doğru bir model olun: Kitap okuma alışkanlığı olsun istiyorsanız siz de kitap okumalısınız. Alkol, sigaranın zararlarını anlatarak değil, kullanmayarak gösterebilirsiniz.

3-Disiplini sevgiyle sağlayın: Çocukların ihtiyacı olan rehberlik ve disiplin cezayla değil, belli sınırlarla sağlanmalıdır. Çocuklarınıza davranışlarının sonuçlarını gösterin ve olumlu davranışlarını ödüllendirin.

4–Özgüven kazanmasına yardımcı olun: Kendisini sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirin. Onu övün, gurur duyduğunuzu dile getirin. Yanlış ve hata yaptığında yüzüne vurmayın, doğruyu öğretmek için yanında olun. Başkalarının yanında eleştirmeyin. Olumlu yönlerini öne çıkartıp cesaret verin.

5–Sevginizi hissettirin: Sözle sevginizi göstermenin yanında fiziksel yakınlık da çok önemlidir. Bedensel temas kurun, ona sarılın. Şefkatle dokunulmak, çocukların hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi için şarttır.

6-Annesine saygılı olun, sevgiyle davranın: Çocuğunuzun önünde tartışmayın, kavga etmeyin. Unutmayın ki, mutlu bir annenin çocukları da sağlıklı ve mutlu olur.

7–Sizi tanımasına fırsat verin: Neler yaptığınızı, kimlerle çalıştığınızı, nasıl tecrübeler edindiğinizi, sorumluluklarınızı anlatın.

8–Sabırlı olun: Öğrenmek her çocuk için ayrı bir süreçtir. Öğretmek zor da olsa sabırla yaklaşın, hevesini kırmayın.

9–Yardım alın: Duygusal yönden kendinizi kontrol edemiyor ve sözel, fiziksel saldırganlık gösteriyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın. Bu durum çocuğun psikolojisinde derin yaralar oluşturur.

10–Babanın görevi asla bitmez: Çocuklar büyüdüğünde ve evden ayrılma zamanları geldiğinde bile babalarının tavsiyelerine ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Babalar hayatın her döneminde çocuklarının yanında olurlar, onlar evlenip ayrı bir aile kursalar bile.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir