Bel fıtığında mikrodiskektomi ile aynı gün taburculuk mümkün

Obezite bel fıtığı riskini artırıyor

Bel fıtığı olan hastaların yüzde 10’unda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ağır yük taşıyan ve uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarında bel fıtığı, çalışma hayatını olumsuz etkiliyor. Bel fıtığı, bölgede bulunan omurların arasındaki diskin yırtılması sonucu ortaya çıkıyor.

Doç. Dr. Özkan Özger

Medical Park Çanakkale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Özkan Özger, bu durumun omurganın her seviyesinde görülebileceğini fakat en çok etkilenen kısımların L4-L5 ve L5-S1 segmentleri olduğunu söyledi.

Özger, “İnsanların yüzde 35’i, hayatları boyunca en az bir kez siyatik ağrısı yaşar. Hastaların yüzde 10’unda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu nedenle bel ağrısı ve bel fıtığı toplum için büyük bir sorundur. Günümüzde tıbbi tedaviyle iyileşmeyen vakalarda mikrodiskektomi yöntemi ile aynı gün taburcu olmak mümkün” dedi.

Bacaklara yayılan ağrıya neden oluyor

Rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, ağrı ve güçsüzlük vardır. Ağrı hareket ile artar. İlerlemiş vakalarda ‘kauda equina sendromu’nun gelişmesiyle; idrar ve dışkı kaçırma ve cinsel fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

Obez kişilerde bel fıtığı görülme riski, normal vücut ağırlığına sahip kişilere nazaran daha fazla. Maalesef obez hastalarda tedavi süreci obez olmayan hastalara göre daha zor gerçekleşmektedir. Ayrıca gebelik döneminde alınan aşırı kiloların etkisiyle bel omurlarının üzerinde artan basınca bağlı olarak bu dönemde de bel fıtığı rahatsızlığı oluşması da mümkündür.

Çalışma hayatını olumsuz etkiliyor

Özellikle yük taşınmasını gerektiren meslek gruplarında bu rahatsızlığının görülme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle söz konusu mesleklere mensup kişiler özellikle yük kaldırırken uygun şekilde hareket etmelidir. Doğru kaldırma teknikleri kullanılarak omurlar arasındaki disklerin zarar görmesinin önüne geçilmelidir. Uzun süre oturmayı gerektiren işlerde ise işin özelliğine uygun pozisyonda oturmak gerekir. Ayrıca uzun süreli oturma sonrasında esneme egzersizleri yapmak da bel fıtığının önüne geçmek açısından büyük önem taşır.

Tıbbı tedavide amaç ağrı kontrolü

Bel fıtığı şikayeti ile başvuran hastalar için tıbbi veya cerrahi tedavi seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Tıbbi tedavide hedef ağrı kontrolünün sağlanmasıdır. Ağrı, tıbbi tedavi ve beraberinde uygulanan fizik tedavi ile altı hafta içinde iyileşir. Ağrı için epidural steroid enjeksiyonlar da denenebilir. Şiddetli ve uzun süreli ağrı, nörolojik defisit ve hasta tercihleri ise ameliyat gerektirebilir.

Cerrahide altın standart mikrodiskektomi

Bel fıtığında cerrahi tedaviyle olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Cerrahi tedavi seçeneklerinden biri de lomber mikrodiskektomi. Uzun yıllardır kullanılan bu yöntem, fıtıklaşmış bir diskin sinir köküne baskı yapan hasarlı kısmının mikroskop altında cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Son yıllarda beyin ve sinir cerrahları bu yöntemde büyük deneyim kazanmıştır. Lomber mikrodiskektomi sonrası hastaların yüzde 60-80’inde tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntem birçok yöntemle karşılaştırılmıştır ve halen tedavide altın standart olarak kabul edilmektedir.

Aynı gün taburcu olabilirsiniz

Lomber mikrodiskektomi operasyonu sonrasında hastanede ve ameliyathanede kalış süresi daha kısa.  Lomber mikrodiskektomi ameliyatı geçiren bir hasta, operasyon sonrasındaki durumuna bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilebilir. Klinik olarak tatmin edici sonuçlar alınması ve komplikasyon oranlarının düşük olması nedeniyle, lomber mikrodiskektomi, bel fıtığı rahatsızlığı olan uygun hastalarda halen etkili ve güvenli bir tedavi seçeneğidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir