Bu 7 alışkanlığa sahip olmak bebeğinizi mutlu edecek

Anne sütünü artıran 7 basit yolu

Anne sütü, ilk altı ay boyunca bebeğin ihtiyacı olan tüm protein, yağ, karbonhidrat, su ve mineralleri tek başına karşılayabiliyor. Üstelik bu zengin ve sağlıklı içeriği, bebeğin ilerki yıllarda da sağlığını olumlu etkiliyor. Bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü, 6 ay sonra da ise ek gıdalarla birlikte iki yıl boyunca anne sütü almasını sağlamak için her yıl 1-7 Ekim, Emzirme Haftası olarak öne çıkıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, annelere çeşitli önerilerde bulunurken, anne sütünün kalitesini artırıcı alışkanlıkları 7 başlık altında topladı.

1-Sağlıklı beslenin

Anne sütü üretmek için vücut fazladan 500 kaloriye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle emziren anneler önce kendi ihtiyacı olan enerjiyi karşılamalı, aç kalmamalı, süt oluşumunu destekleyecek bir beslenme programı takip etmeli. Ani kan şeker düşme sorunu yaşamamak için 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmeye de özen göstermeliler. 500 kalori; sağlıklı beslenmeye ek olarak bir adet haşlanmış yumurta, 2 dilim tam buğday ekmek, iki bardak süt veya yoğurt, bir porsiyon çiğ veya pişmiş sebze ile iki porsiyon meyveyi gün içerisinde tüketerek karşılanabilir.

2-Daha fazla su için

Anne sütünün yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Bu nedenle süt yapımı için yeterli su ve sıvı alımı önemli. Su bakımından zengin salatalık, kabak, kereviz, göbek salata gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor.

3-Kafein alımınızı sınırlayın

Emzirirken tüketilen kafein miktarının yaklaşık yüzde 1’i anne sütüne geçiyor. Bu miktar az gibi görünse de, bebekler kafeini yetişkinler kadar hızlı sindiremiyor. Sağlıklı bir yetişkin, kafeini vücudundan 3-7 saatte uzaklaştırabilirken, karaciğer ve böbrekleri tam olarak gelişmediği için bebek vücudunda 65-130 saat kalabiliyor. Günde yaklaşık 2 fincan kahve veya 3 fincan çay tüketimi güvenilir limittir. Bu sınırlar aşıldığında bebekte uyku sorunları annede ise huzursuzluk, anksiyete, baş dönmesi ve çarpıntı gibi sorunlar yaşanabilir.

4- İyi yağları tercih edin

Dokosa heksaenoik asit (DHA) göz retinası ve beyin gelişimi için gerekli olan bir omega-3 yağ asidi. Araştırmalar DHA içeriği yüksek yiyecekler tüketen annelerin çocuklarının ortam değişiklilerine daha iyi uyum sağladıklarını, dikkat puanlarının yüksek ve daha iyi hafıza becerilerine sahip olduklarını gösteriyor. Bebeklerinin beyin gelişimini desteklemek isteyen anneler avokado, zeytin, somon, çiğ kuruyemişler tüketebilir.

5- Kaliteli protein tüketin

Vücudumuz doku ve organları inşa edebilmek, onarabilmek için proteine ihtiyaç duyuyor. Hem kendi doku ve organlarınızı korumak hem de bebeğinizin büyüyen bedenine en iyi şekilde destek olmak istiyorsanız düzenli olarak kaliteli protein tüketmeniz önemli. Yumurta, yağsız kırmızı et, yoğurt, peynir ve yağlı tohumlar, kaliteli protein kaynakları arasında yer alıyor.

6-Meyve ve sebzeyi çeşitlendirin

Emzirme döneminde her gün 3’er porsiyon meyve ve sebze tüketmeli, her defasında farklı meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz” diyor. Üstelik emzirme döneminde annenin meyve ve sebzeyi çeşit çeşit yemesi, ek gıdaya geçtiği dönemde bebeklerin farklı yiyecekleri daha kolay denemesine ve kabul etmesine de olanak sağlıyor. Ancak gaz problemlerine sebep olup bebekleri huzursuz edebilecek lahana, fasulye, brokoli gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor.

7-Kalsiyum alın

Büyüyen bebeklerin güçlü kemik ve dişler oluşturması için ihtiyaç duydukları en önemli minerallerden birisi kalsiyumdur. Emzirme dönemindeki anneler, kendilerini kemik kaybından korumak ve bebeklerini iyi derece kalsiyum ile beslemek için günde 1.000 mg kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Bu gereksinim, günde üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketerek karşılanabilir. Ayrıca badem, fasulye, koyu yapraklı sebzeler de beslenmeye eklenebilir
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir