Çay ve kahveden sonra mutlaka 1 bardak su için!

Günlük su ihtiyacınızı bu formülle hesaplayın

Havaların soğumasıyla birlikte pek çok kişi su içmek için susamayı bekliyor! Bununla da kalmayıp, ‘içim ısınsın’ diyerek çay ve kahve tüketimini artırıyor. Üstelik çay ve kahvenin suyun yerini tutabildiğini düşünüyor!

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, “Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler idrar söktürücü etkiye sahip olduklarından aşırı tüketimleri vücutta sıvı kaybına yol açmaktadır. Bu içecekleri sınırlı tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından mutlaka bir bardak su içmelisiniz” diyor.

Kışın enfeksiyonlar da eklenince!

Vücuttaki yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için her gün yeterli miktarda su tüketimi büyük önem taşıyor. Yaz ayları kadar olmasa da kışın da terleme, idrar, fiziksel aktivite, proteinli ve tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi ile vücutta su kaybı oluşmakta. Kış aylarında sık rastlanan ateşli hastalıklarda solunum yoluyla, ishalde ise bağırsak yoluyla sıvı kaybı ortaya çıkabiliyor.

Kim, ne kadar su tüketmeli? İşte formülü!

Yetişkin bir insan vücudunun ortalama yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, bilinç bulanıklığı gibi durumlar görülmesi kaçınılmaz olabiliyor. Yeterli su tüketimi, kalp sağlığı için de kritik bir öneme sahip. Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalır, dolaşım yeterli olamaz, besin öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak sorunlar bu organların işlevine yansır. İleri seviyede sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana gelmesi ise inmeye kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.  Günlük zorunlu ihtiyaç duyulan su tüketimini; vücut ağırlığınızı (kg) 30 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz. İdrar renginin koyulaşması, günlük su ihtiyacınızı karşılamadığınızın pratik bir göstergesidir.

Bu faydalarını bir bilseniz!

Atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması, kan dolaşımının sağlanması, hücrelerin, doku ve organların sağlıklı çalışması, hücrelere oksijen taşınması, cildin sağlıklı ve esnek görünmesi, metabolizmanın desteklenmesi, vücut ısısının düzenlenmesi gibi pek çok faydası olan su, vücudumuz için yeri doldurulamaz bir öneme sahiptir. Bu nedenle günlük yaşantımıza mutlaka suyu dahil etmeli ve su içmek için kesinlikle susamayı beklememeliyiz.

Su tüketiminde bu uyarılara dikkat!

Ezbere su tüketimi böbrek, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalarda riskli yaratabilmektedir. Bu hastalarda suyun idrarla atımında problem olabilmektedir. İdrarla atılamayan su vücutta birikebilmektedir. Bu durum, nefes darlığı ve ödeme yol açmaktadır. Bu hastaların günlük su tüketim miktarları hekimler tarafından belirlenmelidir.  Normal ihtiyacının üzerinde su tüketimi, sağlık için zararlı olabilmektedir. Vücuttaki sodyum, potasyum ve diğer minerallerin dengesinin bozulmasına yol açabilmektedir. Buna bağlı olarak vücudun işlevsel faaliyetleri bozulmakta, böbrekler aşırı çalışmaktadır.

Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çay ve kahve içtikten hemen sonra her seferinde mutlaka 1 bardak su için. Su içmekte zorlananlar, suyun içerisine limon-salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil ekleyebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir