Cinsel yolla bulaşan bir hastalık: Gonore

Doğum sırasında bebeğe de bulaşabiliyor!

Dünya çapında en sık karşılaşılan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri de gonore… Halk arasında bel soğukluğu olarak da bilinmektedir. Hastalık, hem kadınlar da hem de erkeklerde ortaya çıkıyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü, hastalığı anlattı:

Gonore, Neisserria gonorrhoeae adlı bakterinin neden olduğu ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ülkemizde sıklığı ile ilgili bir net bir veri olmasa da ABD’de yılda yaklaşık 700 bin yeni vaka bildirilmektedir.

Yenidoğanda enfeksiyon sebebi olabilmekte!

Bel soğukluğu sadece insandan insana yakın temas ile bulaşır. Aynı ortamı paylaşmak, ortak eşya veya tuvalet kullanmak ile bulaşmaz. Bel soğukluğu en sık cinsel organlar, rahim ağzı, idrar yolu, anal bölge veya boğazı etkilemektedir. Hamilelerde aktif enfeksiyon durumunda,;doğum esnasında bebeklere bulaşarak yenidoğanda enfeksiyona yol açmaktadır. En çok gözler etkilenmektedir.

Belirti vermeden ilerleyebiliyor 

Bel soğukluğu, genelde bakteri vücuda girdikten 5-7 gün içerisinde belirtiler vermeye başlıyor. Ancak bir kısım hastada belirti yoktur. Bu hastalar belirti vermeden hastalığı daha fazla kişiye yayabilirler.

  • Vajinal akıntı ve kaşıntı
  • Vajinal kanama ve lekelenme
  • İdrar yaparken yanma hissi
  • Penisten süt renginde akıntı
  • Testislerde ağrı ve şişlik
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Tedavisi mümkün bir sorun

Şikayeti olan hastalarda muayene sonrasında tanı koymak kolaydıri açıklamasında bulunan Bazı durumlarda tanının kesinleştirilmesi için antijen, PCR testleri istenebilmektedir. Şikâyeti olan hastalarda cinsel yolla bulaşan Hepatit, HIV, Klamidya gibi diğer hastalıklar açısından da değerlendirilmeler yapılarak gerekli testlerin yapılması gerekir.

Uygun antibiyotik ile tedavisi yapılmaktadır. Hastalar diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda taranmalı; gerekirse o hastalıklar için tedavi edilmelidir. Ayrıca tanı konan hastaların partnerleri de mutlaka teste tabi tutulmalı ve gerekirse tedavi almalıdır.

Cinsel yolla bulaştığı için çok partnerli cinsel hayat sürdürenler risk altında. Gonoreden de korunmak için en temel yol tek eşliliktir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif gibi bariyer yöntemleri kullanmak yüzde yüz olmasa da bir miktar koruyuculuk sağlayabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir