Çocuğunuza kitap sevgisini aşılamanın yollarını biliyor musunuz?

Hem okuyun hem de okutun

İster ders amaçlı, ister keyif için olsun çocuklara kitap okutmak bazen aileleri zorlayabiliyor. Çocuğun isteksiz haline, ebeveynlerin yanlış tutumları da eklenince kitap konusu koca bir sorun haline gelebiliyor. Peki çocuğunuzun dünyayı farklı açılardan görmesine, yeni maceraların kapılarını açmasına ve yeni arkadaşlar edinmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu soruyu, Kelime Yayınları Yayın Yönetmeni Dr. Asya Çağlar’a sorduk. Çağlar’a göre, çocuk gelişiminin her alanında öne çıkan ‘iyi bir rol model olmak’, burada da ön planda!

  • Bir çocuğa kitap sevgisi kazandırmanın püf noktası var mı?

Ebeveyn olarak mutlaka zaman ayırıp çocuğa kitap okumalı ya da çocukla birlikte kitap okumalıyız. Elbette bu sevgiyi kazandırmada kitap seçimlerinin de rolü büyük; çocuğumuza kitap seçerken kendi tercihlerimizden önce çocuğumuzun ilgilerini göz önünde bulundurarak kitap almamız gerektiğini unutmamalıyız. Hatta mümkünse bunu çocukla birlikte yapmalıyız. Kitap seçimleri ve okuma kültürünü aşılama sürecinde çocuğa söz hakkı tanımak çok önemli.

  • Anne baba olarak çocuğa nasıl bir model olmalıyız?

Anne baba olarak mutlaka ama mutlaka okumalıyız. Kendi kendimize, çocuğun yanında, çocuğa kitap okumalıyız. “Çocuğum okumuyor”, “oku çocuğum”, vb. çocukta ters tepebilecek ifadelerden elimizden geldiğince kaçınmalıyız.

  • Alışkanlık haline getirmek için önerileriniz neler?

Kitabı öncelikle kendi hayatınıza, sonrasında çocuğun hayatına dâhil edin; hem de hayatınızın her anına. Öyle ki hem sizin hem de çocuğunuzun çantasında mutlaka bir kitap bulunsun. Çocuğunuzla birlikte kitap okuyun. Birlikte kitabevleri ve kitap satan yerleri gezin. Kütüphaneye gidin, hatta kendinize ve çocuğunuza bir kütüphane kartı çıkartın. Evdeki kitaplığı birlikte dizin, hatta çocuğunuza özel bir kitaplık oluşturun.

Çocuğunuza bol bol kitap okuyun, çünkü…
Aslında birlikte geçirdiğiniz zamanı değerlendirmek ve paylaşımda bulunmak adına kitap okumak yapılacak en güzel aktivitelerden biridir; böylece aranızda duygu ve düşünce paylaşımlarından oluşan bir köprü kurulacaktır. Buna ek olarak kitaplar hayatı boyunca ona yoldaş olacaktır. Kitap okumak, çocuğun dünyayı keşfetmesine ve sorgulamasına büyük katkıda bulunacaktır.

 

https://kelimeyayinlari.com
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir