Çocuğunuzu sünnet ettirmek istiyorsanız bunlara dikkat edin

2-5 yaş arasında yapılmaması öneriliyor

Geçmişten günümüze birçok toplumda hem geleneksel hem de dini sebeplerle uygulanan sünnet; tıbbi açıdan da fayda sağlıyor. Ancak bu işlemin 2-5 yaş arasında yapılması çocukların psikolojik ve cinsel kimlik gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çocuklarda sünnet için en uygun zaman yenidoğan ve ilk 6 aylık dönem olarak belirtiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Dilan Altıntaş Ural; sünnetin faydaları ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi:

Sünnet, çocuğun cinsel organının uç kısmını örten derinin (prepüsyumun) cerrahi bir işlem ile çıkarılmasıdır. Ciddi bir cerrahi işlemdir ve birkaç farklı yöntem ile yapılmaktadır. Erkek çocuklarının erişkin dönemde cinsel sağlığının ve cinsel işlevinin korunması bakımından bu işlemin bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalı. Uygun şartlarda yaptırılmasına dikkat edilmelidir.

2-5 yaş arasında yapılmaması öneriliyor

Çocukların gelişimi yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik olarak da değerlendirilmelidir. Teknik olarak her yaşta uygulanabilen sünnet işleminin 2-5 yaş arası dönemde yapılmaması daha uygundur. Çünkü özellikle 2-5 yaş arasındaki çocuklarda cinsel kimlik ve bilinç gelişmeye başlamaktadır. Bu dönemde geçirilen operasyon çocukta travmaya neden olabilmektedir. Ve psikolojik gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir.

Hastane ortamında yapılmalıdır

Sünnetin mutlaka hastanede steril ortamda ve gerekli ekipmanlar ile yapılması gerekir. Yenidoğan ve 3 aylık bebeklerde lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilmektedir. Bunun dışındaki dönemlerde sünnet ameliyatlarının genel anestezi ile yapılması daha uygun olmaktadır. Lokal ya da genel anestezi uygulandıktan sonra ameliyat bölgesi temizlenerek steril hale getirilmektedir. Penis ucundaki cilt katlantısı kesilerek çıkarılmaktadır. Ameliyat bölgesinde kanama kontrolü yapıldıktan sonra cilt yeni anatomiye uygun şekilde dikilmektedir. Dikişler kendiliğinden eriyen türden oldukları için sünnet operasyonu sonrası dikişlerin alınması gerekmemektedir.

Yenidoğan sünnetinin avantajları daha fazladır

Yenidoğan dönemindeki çocuklara yapılan sünnet işleminde lokal anestezi kullanılmaktadır. Yani bebek aç kalmadan, genel anestezi almadan konforlu bir şekilde sünnet olmaktadır. Sünnet sonrasında daha az ödem oluşurken, yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Bununla birlikte işlem esnasında bebek ağrı hissetmez ve ilk 24 saat içinde oluşan ağrı, ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır. Bu nedenle sünnet ne kadar erken gerçekleşirse o derece avantaj sağlamaktadır.

Peygamber sünneti olan çocukların sünneti ertelenmeli

Bazı durumlarda çocuklara sünnet yapılmaması gerekir. Hipospadias olarak adlandırılan, halk arasında Peygamber sünneti denilen durum bunlardan biridir. Peygamber sünnetinde idrar deliği olması gereken yerde değildir. Bu durumun düzeltilmesi için sünnet derisi kullanılmaktadır. Bu nedenle ilk başta sünnet işlemi önerilmez. Ancak düzeltme cerrahisinden sonra sünnet yapılabilir. Bununla birlikte hemofili ve diğer kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalara ve kanamaya eğilimli olanlara gerekli tetkik ve önlemler alınmadan sünnet yapılmamalıdır. Ayrıca üreme ve idrar yolları ile ilgili doğumsal (kalıtsal) hastalığı olanlarda öncelik anatomik açıdan düzeltici ameliyatlara verilmelidir.

Sünnet işlemi önemli tıbbi fayda sağlar

Ülkemizde ve dünyada genellikle dini ve geleneksel nedenlerle sünnet uygulanır. Ancak bazı tıbbi zorunluluk ya da koruyucu amaçlarla da gerçekleştirilen sünnet işlemleri bulunmaktadır. Her iki amaçla yapılan sünnetin özellikle tıbbi açıdan yararları bulunmaktadır. Bu faydalar şöyle sıralanabilir:

 1. Sünnet sonrası penisin temizlenmesi ve hijyeni daha kolaydır. Sünnetli erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülme riski daha azdır.
 2. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı daha düşüktür.
 3. Sünnetsiz peniste penis ucunda darlık (fimozis) görülmektedir.Bu darlığa bağlı olarak sünnet derisi yeteri miktarda geri çekilemez ve penis başında inflamasyon daha sık oluşmaktadır.
 4. Nadir görülmekle birlikte, penis kanserine sünnetli erkeklerde daha az rastlanmaktadır.
 5. Sünnetli erkeklerin cinsel partnerlerinde rahim ağzı (serviks) kanser oranı daha düşüktür.

Uygun olmayan koşullarda sünnet organ kaybına yol açabilir

Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ebeveynlerin bu işlemi ciddiye alması gerekmektedir. Çünkü bu cerrahi bir işlemdir ve mutlaka cerrah tarafından usulüne ve şartlara uygun şekilde yapılmalıdır. Uygunsuz şartlarda, cerrahlar dışındaki uzman olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerde; penisin gövde ve/veya baş kısmında yaralanmalar ile estetik hatalar olmaktadır.

Bununla birlikte idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi ve glans adı verilen penis başı yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerekmektedir. Bazen de bu hataları düzeltmek mümkün değildir; durum organ kaybına kadar gitmektedir. Sünnetin çocuk için en ideal şartlarda yapılması; ileride yaşanabilecek sorunların engellenmesi açısından önem taşımaktadır.

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Sünnetten hemen sonra ilk 2 gün ağrı, penis ucunda kızarıklık ve şişme (ödem) görülebilmektedir. Ağrı kesiciler ve çocuğun uzun süre ayakta kalmaması ile hızlı iyileşme mümkündür. Penis 2 hafta içinde normal görünümüne kavuşmaktadır.
 • İkinci günün sonunda banyo yapılabilmektedir.
 • Bezli çocukların sünnet sonrası ilk 3-4 gün normalde giydiklerinden bir büyük bez; tuvalet alışkanlığı olanların ise yaşlarına ve kilolarına uygun sünnet külodu giymeleri önerilmektedir.
 • Bazı sünnet vakalarında ameliyat sonrası hafif kanama görülmektedir. Bu tür durumlarda hekimin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 • Çocuk sünnet olduktan 2 hafta sonra temiz havuz ve denize girebilir.
 • Durmayan kanama, idrar yapmakta sorun, kötü kokulu akıntı gibi durumlarda veya 37.5 dereceyi geçen ateşte; beklemeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir