Çocuğunuzun ateşi varsa dikkat etmeniz gereken 6 kural

Ateşi nasıl ölçtüğünüze dikkat edin

Bebeklerde 38 dereceyi geçen ve 48 saatten uzun süren ateş yükselmesinin ciddiye alınması gerekiyor. Öncelikle ateş ölçümünün doğru şekilde yapılması öneriliyor. Endişe ile yanlış uygulamalardan kaçınılarak ateşin nasıl düşürülebileceğinin bilinmesi önem taşıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mümine Türksoylu, çocuklarda yüksek ateş durumunda doğru müdahale için önerilerde bulundu:

Çocuklarda normal vücut ısısının 36.5-37 derece olması gerekir. Bu değerin üzerindeki durumlar ateş olarak adlandırılmaktadır. Koltuk altından ölçümlerde 37.5 derecenin, makattan yapılan ölçümlerde 38 derecenin, kulaktan yapılan ölçümlerde ise 37.8 derecenin üzerinde ateş var ise; bebeğin ateşinin yükseldiği söylemek mümkün. Bebeğin vücut ısısı; ortama, kıyafete göre ya da sabah ve akşam saatlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle saat 17.00-18.00 arasında vücudun ısısının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla her ısı değişikliği bir hastalığa işaret etmez.

48 saatten uzun süren ateşe dikkat!

Bebeklerde 1.5-2 yaşına kadar devam eden aşı döneminde yüksek ateş bir yan etki şeklinde görülebilmektedir. Aşı sonrası görülen ateş normaldir. Ancak çok yüksek olmaması gereken bu ateş 38 dereceyi geçip, 48 saatten uzun sürer ise vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir. Öte yandan boğaz, kulak, sinüzit, akciğer enfeksiyonu gibi durumlar veya diş çıkarma dönemleri ateşe neden olabilmektedir. Romatizmal hastalıklar, hematolojik ve onkolojik rahatsızlıklar da yüksek ateş sebebidir.

İlk 3 ay çok önemli!

Özellikle ilk 3 ay boyunca ateşin yükseldiği fark edildiğinde, bebek hemen doktora götürülmelidir. Eğer ateş 24 saat sonrasında devam ediyorsa, bir doktorun muayenesi şarttır. Ateş yüksekliğine, kusma, bulantı, ishal gibi bulgular da eşlik ediyorsa durumun ciddiyeti algılanmalıdır.

Ateşli nöbet geçiren çocuklarda bunlara dikkat edin

  1. Çocuğun ateşini düzenli ölçün. Gerektiğinde ateş düşürücü ilaç verin, üzerindeki kıyafetleri inceltin.
  2. Ateş düşürücü ilacın etkisi 1 saatten önce başlamaz ve tam etkisi ise 3-4 saatin sonunda ortaya çıkar. Bu yüzden panik yapılmamalıdır.
  3. Ateş düşürücü verdikten sonra eğer ateş 38.5-39 civarına ulaşıyorsa, ılık suyla vücuduna kompres yapmak ateşin düşmesine yardımcı olur.
  4. Bol sıvı verin, yemek konusunda ısrarcı olmayın.
  5. Çocuk eğer ateşli havale nöbeti geçiriyorsa 3-4 dakika içinde sona erecektir.
  6. Nöbet daha uzun sürüyorsa 112 aranıp yardım istenmelidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir