Kırmızı pancar tüketmek için onlarca sebebiniz var!

Pek çok besinde tercih ediliyor

Kırmızı pancar besleyici ve sağlıklı bir gıda olarak hemen her öğünde sofralarda yer alıyor. Yemeklerde, mezelerde, salatalarda ya da tek başına hem rengi hem de tadı ile öne çıkıyor. Peki faydalarını biliyor musunuz?

Diyetisyen Berna Ertuğ pancarın faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

Kış sebzelerinin baş tacı kırmızı pancar, ıspanak ailesinden bir kök sebzedir. Şeker pancarı ile aynı aileden gelir ancak beslenme açısından farklıdır. Şeker pancarı beyazdır. Üreticiler şeker çıkarmak ve işlenmiş gıdaları tatlandırmak için kullanmaktadır. Kırmızı pancarın ise kök veya yaprakları salatalar, çorbalar ve turşularda sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal renklendirici olarak da kullanılmaktadır. Kırmızı pancar betalain denilen ve pancar kökünde bulunan bir pigment içerir. Bu pigment bitkilere tat ve renklerini vererek, bitkilerin bağışıklık sistemini oluştururlar.

100 gramındaki besin değerleri 

 • Enerji: 44 kkal
 • Karbonhidrat:8.02 g
 • Protein:1.23g
 • Yağ: 0.52 g
 • Lif: 1.28 g

Kabızlık ve sindirim problemlerine sorununa iyi geliyor

Yüksek oranda vitamin C, A ve folat; minerallerden de potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir. Son çalışmalara göre; kan basıncını düşürmek, sindirimi iyileştirmek, bağışıklığı desteklemek gibi sağlığa katkısı olduğu düşünülmektedir. Yetişkin bir birey için günlük 25-30 gr lif tüketimi gereklidir. 100 gr pancar 1,28 gr lif içerdiği için neredeyse günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 4.5’nu karşılamaktadır. Bu yüzden kırmızı pancar tüketimi sindirim sistemini dengeler ve kabızlık problemlerinde destekleyicidir.

Kalp sağlığını destekliyor

Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık için birincil risk faktörüdür. Doktor takibinde ilaç kullanımı ile beraber Akdeniz tarzı beslenmeye geçiş ve egzersiz yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar beslenmede kırmızı pancara yer verilmesini önermektedir. Çünkü çalışmalar kırmızı pancarda bulunan yüksek nitrat ve potasyumun damarları genişlettiğini, kan dolaşımını kolaylaştırdığını, tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir.

Atletik performansı artırıyor

Bazı araştırmalar kırmızı pancar suyu takviyesinin, egzersiz sırasında kasların emdiği oksijen miktarını artırabildiğini bulmuştur. 2019’da yapılan bir araştırmada da, yüksek dozda pancar suyunun deneyimli bisikletçilerin zamana karşı deneme sonuçlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Sonuç olarak egzersizde dayanıklılığı desteklediği için önerilmektedir.

İdrarın kırmızı renk olması mide asidi yetersizliğine işaret

Kırmızı pancar tüketildiği zaman kırmızı idrar veya dışkıya neden olmaktadır. Bu durum uzmanlar tarafından ‘beetüri’ olarak adlandırılmaktadır. Bu pancardaki betalain asidik ortamda parçalanmaktadır. Eğer mide asidi yetersizse betalain yeterince parçalanamaz ve o şekilde emilemez. Bu yüzden idrar veya dışkı rengi değişebilir. Bunlara ek olarak demir eksikliğinin olabileceğinin bir göstergesi olduğu için kırmızı idrara dikkat etmek önemlidir.

Lezzetli şekilde tüketilmesi için öneriler

 • Çiğ veya haşlanmış kırmızı pancarı rendeleyin veya dilimleyin; lahana salatası veya salatalara ekleyin.
 • Lezzetli bir öğün için keçi peyniri ile kavrulmuş kırmızı pancar tercih edin.
 • Çiğ kırmızı pancarları dilimleyin, üzerine limon suyu ve bir tutam pul biber serperek servis edin.
 • Kırmızı pancar seçerken, boyutuna göre ağır olduğundan ve yüzeyinde hasar belirtisi bulunmadığından emin olun.
 • Pancarın üst kısımları yeşilse, taze görünmesi ve solmaması gerekiyor. Bunları salatalarınızda değerlendirmeyi unutmayın.
 • Pancarları birkaç gün saklamak için bir torbada buzdolabında bekletin.
 • Pancarı pişirirken besin değerlerini kaybetmemesi önemlidir. Bu yüzden haşlama süresi 10 dakikadan az olmasına, fırında da 50 dakikayı geçmeyecek şekilde pişirilmesine dikkat edin.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir