Çocuklara sosyal medya hesabı kaç yaşında açılmalı?

Online sohbet imkanı olmayan oyunlar tercih edilmeli

Uzmanlar, çocukların 13 yaşından önce sosyal medya kullanmasının önlenmesini tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü ve Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, sosyal medya ve internet ortamında çocukları olumsuz etkileyen durumlara değindi ve ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu:

İnternet, çocuklar için sınırları olmayan doğru ya da yanlış yoğun bir içerik sağlayıcısı. Sınırların olmayışı aslında büyük tehlike sinyali veriyor. Unutmamak gerekir ki, bir şeyi yasakladığımızda genellikle bu çocuklar için anlamsızdır. Teknolojik ürünleri kontrollü kullandırmak gerekiyor. Çocukların en sevdiği içeriklerin oyun olduğunu hepimiz biliyoruz. Ücretsiz oyunlar, çocuklar için çok daha cazip. Ancak karşılarına çıkan reklamlar, onları ücretsiz başka web sitelerine yönlendirebiliyor ve müstehcen bazı konuların da zaman zaman oyun arasında görüldüğü biliniyor.

Oynayacağı oyuna birlikte karar verin

Reklam içermeyen, olumsuz davranışlara örnek teşkil etmeyen, şiddet ve korku öğeleri barındırmayan, diğer oyunlarla çok fazla online iletişimi olmayan, bu alanda güven kazanmış, mümkünse lisanslı ve bilinir bir yayıncıdan gelenler oyunlar tercih edilmeli.

Online oyunlarda diğer oyuncularla iletişim, yazışma ve konuşma olanağı var. Çocuğun dışarıda tanımadığı biriyle konuşması ne kadar tehlikeli ise online ortamda konuşması da aynı oranda tehlikelidir. Burada tehlike, çocuğun başka çocuk diye iletişime girdiği ama karşı tarafta kötü niyetli bir yetişkinin olabileceği ihtimalidir. Bu kişiler çocuğun duygu ve düşüncelerini manipüle edebilir, yanlış direktifler vererek onu yanlış yönlere itebilir. Bu durum çocuk istismarına kadar gidebilir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı kurallara göre, çocuklar 13 yaşından önce sosyal medya profili oluşturmamalıdır. Ebeveynlerin de çocukları için sosyal medyada profil oluşturmaları uygun ve doğru değildir.

Farkında olmadan tehlike eve alınıyor

Ebeveynler, internet aracılığıyla istenmeyen insanların eve girmesini ve çocukların da istemediği yere varmalarına neden oluyor. Eğer çocuklar evde internet, bilgisayar başındaysa bunu odalarında değil, ailenin yaşadığı salonda herkesin görebileceği yerde yapmalı. Hiç tahmin edilemeyecek, istenmeyecek, normalde eve bile alınmayacak insanların kontrolsüz internet ile eve girmesi söz konusu olabilir.

Arkadaşlık değil ebeveyn rolü üstlenilmeli

Lütfen çocuklarınızın arkadaşı olmakla övünmeyin. Çocukların arkadaşı çok ama bir tane anne babası var. Ebeveyn olmak, ebeveyn rolünü üstlenmek çok daha önemli. Arkadaşlarını tanımak, ilişkinin düzeyini bilmek, birlikte neler yaptıklarına, nerelere gittiklerini bilebilecek kadar yakın olmak önemli. Burada önemli olan cümle ‘yakın bir ebeveyn olmak’.

  • Çocuğunuzla iletişim içinde olmalısınız. Eğer sürekli onu takip eden ve baskılayan bir ebeveynseniz çocuğunuz birçok konuda sizden gizli hareket edecektir.
  • Size danışabileceği herhangi bir tehdit karşısında konuşabileceği bir ortam sağlamak gerekir.
  • Bir şekilde kendisi ile iletişime geçmeyi başaran biri olursa da hiçbir biçimde yanıt vermeden u bilgiyi sizinle paylaşması gerektiğini bilmelidir.
  • Çocuğa hayal ile gerçek arasındaki farkın anlatılması ve bilinçlendirilmesi gerekiyor. Yani oyun oynama sırasında karşısına gelen korkunç çirkin görüntülerin aslında bir hayal olduğu gerçek olmadığı, kendini korkutan kendine tehdit olabilen içerikler olduğunda da bu içeriğe devam etmemelidir.
  • Normal hayatta nasıl dışarıda tanımadığı insanlarla konuşmuyorsa, sosyal ortamda da tanımadığı insanlarla sesli ya da görüntülü görüşme yapmasının uygun olmadığı anlatılmalıdır.
  • Ayrıca aile filtreleri ve güvenlik yazılımları kullanılmalı. Özellikle korku, şiddet, müstehcen içerikleri filtrelemek gerekir.
  • Önlemler alındıktan sonra bile yine de çok güvende olunduğu düşünülmemeli. İnternette neler yaptığı, kiminle konuştuğu, hangi sitelere girdiği konusunda takipte olunmalıdır.
  • Çocukların istek ve ihtiyaçlarını görmezden gelmemek gerekir.
  • İndirmek istediği herhangi bir oyun varsa bile bu oyuna birlikte karar vermeli, araştırma yaptıktan sonra karar vererek, hatta ilk oyun birlikte oynanmalı.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir