Çocuklarda susuzluğun neden olabileceği 3 hastalık

Çocuğun yeterli su içtiğini nasıl anlarsınız?

Vücudumuz, yenidoğan döneminde yüzde 80’lere, erişkin dönemde de yüzde 60’lara ulaşan oranda su içerir. Çocuklarda yeterli su alım miktarı kilo başına yapılan hesaplarla belirlenmektedir. Örneğin 20 kg ağırlığında bir çocuğun günlük su ihtiyacı 1500 ml’dir. 30 kg ağırlığında bir çocuk günlük 1700 ml su içmelidir.

Liv Hospial Ulus Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Taşdemir; çocuklarda susuzluğun neden olabileceği 3 hastalık hakkında bilgi verdi:

Aldığımız suyun yeterli olup olmadığını denetleyen ve bize ‘susama hissi ile’ sinyal veren çeşitli mekanizmalar vardır. Bu sistemlerin merkezinde böbrekler bulunmaktadır. Vücutta su azlığı olduğunda idrarımızı maksimum konsantre ederek (koyu sarı renkli idrar) suyu vücutta tutmaktadır. Aşırı su alımı söz konusu olduğunda ise bol idrar çıkışı (renksiz idrar) ile bunu dengeleyen orkestra şefi böbreklerimizdir.

Su vücutta ne işe yarıyor?

Tüm hücrelerimizde, dokularımızda ve organlarımızda su temel yapı taşlarından biridir.  Küçük yaşlarda büyüme hızı yüksek olduğundan su ihtiyacı daha da fazladır. Vücudumuzda gıdalardan elde edilen şeker, aminoasitler gibi moleküllerin çözünmesi ve hücrelerimize taşınması, üretilen toksinlerin temizlenmesi, hücrelerimizin yenilenmesi, dokularımızın gerekli gıda ve oksijen desteğini alabilmesi (Kan dolaşımı yoluyla) ve kan basıncının düzenlenmesi gibi pek çok önemli konuda yeterli su içilmesi hayati role sahiptir. Ayrıca vücut ısımızın belli bir aralıkta tutulması ve bağışıklık sistemimizin iyi çalışması da yeterli su içilmesi ile yakından ilişkilidir.

Az su içilmesi çocuklarda ne gibi sorunlara yol açabilir?

 Yeteri kadar su içilmemesi çocukluk çağında büyüme ve gelişmeyi, bağışıklık sistemini, böbrek sağlığını, kalp fonksiyonlarını ve daha birçok organ sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolları, böbrekler, idrar akışını sağlayan üreter adlı borucuklar, depolanma yeri olan mesane ve idrarın dışarı atılmasını sağlayan üretra adlı küçük bir borucuktan oluşur. Bu sistemin tamamının sağlıklı çalışması için yeterli su içilmesi hayati önem taşır. Aksi halde enfeksiyonlara yatkınlık gelişmektedir. Konsantre ve durağan bir idrarda bakteriler hızlı şekilde çoğalıp,  hücrelerimize tutunarak içine girebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları da böbreklere kalıcı zarar verebilir ve bu durum böbrek yetersizliğine kadar ilerleyebilmektedir.

BÖBREK VE İDRAR YOLLARINDA TAŞ HASTALIĞI

İdrarın aşırı konsantre olması durumunda bazı kristaller yoğunlaşarak taş oluşumuna yatkınlık yaratır. Ülkemiz böbrek taşlarının sık görüldüğü ülkelerdendir. Diyet, sıcak iklim, metabolik ve genetik nedenler taş oluşumuna yatkınlık yaratabilirler. Vücudumuzda gereğinden fazla tuz, kalsiyum, ürik asit gibi maddelerin varlığı taş oluşumunu başlatabilmektedir.

Taş oluşumunu önlemek için bol su içilmesi oldukça önemlidir. Böylelikle idrarda çeşitli kristallerin çökerek taş hastalığına yol açması engellenmektedir. Taş gelişmişse taşın büyümesinin önüne geçmek, hatta küçülmesini sağlamak için de bol sıvı faydalıdır. Bunun için çeşitli bölgelerden özel sular getirmek gerekli değildir, günlük tüketilen sular yeterlidir. Halk arasında kişilerin birbirine tavsiye ettiği çeşitli bölgelerin kaynak suları, kiraz sapı, maydanoz suyu, eşkina balığı gibi kanıta dayalı olmayan bilgilerden uzak durulmalıdır.

BÖBREK YETERSİZLİĞİ

Böbreklerimizin sağlıklı olabilmesi ve maksimum verimlilikte çalışabilmesi için yeterli su içmek hayati önem taşır. Kan dolaşımındaki toksik maddeler, böbreklerimiz tarafından gün içinde defalarca temizlenmektedir. Çocuklarda susuzluğun ya da az su alımının en çok etkilediği organların başında böbrekler gelmektedir. Özellikle bu durum uzun sürerse böbrek fonksiyonları azalarak yetersizlik gelişmektedir. Böbrek yetersizliği gelişen çocuklarda bu durumun düzelmesi günler, haftalar ve bazen aylar sürebilmektedir. Kötü senaryo ise kalıcı böbrek hasarlanması olup; 3 aydan uzun süreli böbrek fonksiyon bozukluğunu ifade etmektedir. Bazen bu durum o kadar kötüleşir ki böbrek nakli ya da diyaliz gerektirir.

Çocukların yeterli derecede su içtiğinin basit kanıtları; idrar renginin açık sarı olması ve günde 4-7 kez idrar yapması olarak özetlenebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir