Çocukların Koronavirüs endişeleri nasıl önlenebilir?

Hasta ettiği anlatılmalı

Çocuklara Koronavirüs’ün anlatılması ve endişelerinin giderilmesinin önemli olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Eğer evde büyük bir panik ortamı varsa, herkes çok endişeli, kaygılıysa ve ne yapacağını bilmez bir vaziyette salınıyorsa çocuklar da aynı tepkiyi verecektir. Yanlış ve kirli bilgilerle zihinlerinin karışmasını engellemeli, güvende olduklarını hissettirmeliyiz” dedi.

Uzman Psikolog Selin Karabulut

Koronavirüs’ün çocuklara nasıl anlatılacağına ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nün, Türk Psikologlar Derneği’nin, tabip odalarının birçok faydalı dökümanları var. Karabulut, “Çocuğa Koronavirüs adını duyup duymadığı, onun hakkında ne bildiği sorulabilir. Sonrasında bunun dünyada yaygın bir virüs olduğu, insanları hasta ettiği, sağlık kuruluşu ve çalışanlarının hastaları iyileştirdiği anlatılabilir. Endişe etmemesi gerektiği ve kendilerini her zaman koruyup kollayacak aile bireylerinin, büyüklerinin ve sağlık çalışanlarının olduğu hissettirilmeli” açıklamasında bulundu.

Kaygısı sorduğu sorulardan anlaşılabilir

Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklara hayatımızda model oluyoruz. Burada da doğru model olmalıyız. Çocuğun psikolojisinin nasıl olduğunu sorduğu sorulardan, sık sık endişeli cümleleri tekrar etmesinden, ‘Anne ben hasta mıyım, sen hasta olacak mısın, babam hastalanmayacak değil mi?’ gibi cümleleri tekrarlamasından anlayabilirsiniz” dedi.

Endişelenmekte haklı oldukları hissettirilmeli

Çocukların psikolojilerini korunmak için özel bir çaba gerekmediğini, ebeveynler ne yaşıyorsa onların da onu yaşayacağını vurgulayan Karabulut, “Ancak krizi iyi yönetmek gerekiyor. Endişelenmekte haklı olduklarını onlara hissettirmeli, endişelerini hafifletmeye vesakinleştirmeye çalışmalıyız. Onlarla daha fazla vakit geçirip oynayabilir, hatta bu endişeyi oyunlara taşıyabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun elindeki oyuncak bebeğe Koronavirüs ile ilgili bir şeyler söylediğini fark ediyorsak, o oyuncak bebeği sakinleştirmeye ve bebeğin endişesini almaya çalışarak bir yol izleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Gündelik rutine devam edilmeli

Çocukların en az 3-4 hafta okuldan uzak kalacaklarını ve gündelik rutinlerini tekrar oluşturmak gerektiğini hatırlatan Selin Karabulut, “Sosyal mesafe döneminde, uyku ve yemek saatlerine dikkat etmek, biraz ders yapıp biraz kitap okuyarak ya da birtakım masa ve zeka oyunlarından faydalanılarak keyifli vakit geçirilebilir. Bazı çocuklar plan yapmaktan hoşlanabilir, birlikte haftalık bir plan oluşturulabilir” dedi.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir