Çocuklarınızın bağışıklık sistemi yeterince güçlü mü?

Yeterli besleme şart

Koronavirüse karşı çocukların güçlü kalabilmesi için bağışıklık sisteminin desteklenmesi önemli. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek ipuçları verdi.

Dr. Ersin Sarı

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Bunun en temel sebebi ise yetersiz beslenmesidir. Dengeli bir beslenme programı oluşturmalı, her besin grubundan azar azar yemesi sağlanmalıdır. Öğün kesinlikle atlanmamalı, kahvaltıda iyi beslenmeli ve ara öğünlerde meyve tüketmeli.

Yemeklere yulaf eklenebilir

Yulaf kepeği çözünebilir lif olan beta-glukan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasını sağlar. Tek başına çok lezzetli olmayan bu besinleri sağlıklı atıştırmalıklarda kullanabilirsiniz. Ayrıca yoğurda eklenerek tüketilebilir.

Anadolu’nun propolisinden faydalanın

Arıların kovan içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlayan propolis, doğal bir mucizedir. İki yaşından büyük çocuklarınız için doğal propolisi tercih edebilirsiniz. Propolisin içerisinde yoğun olarak bulunan flavanoitler, çok güçlü antioksidanlar olup vücut direncinin yükseltilmesini sağlar.

Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmasını sağlayın

Bu hassas dönemde abur cuburlardan olabildiğince uzak durmasını sağlayın. Hazır paketli gıdaların ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin zararlarını çocuğunuza sabırla anlatın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verin.

Bağışıklık sistemi dostu kefir

Günde 1 çay bardağı doğal kefir tüketimi bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önemlidir. Mayalanırken oluşan prebiyotik ve probiyotik bakteriler, bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak vücudu güçlendirir. Çocukların sade kefirin tadını sevmediği durumlarda içerisine bir miktar meyve püresi ilave edilerek tadı lezzetlendirilebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir