Coronavirüs’ün ilk belirtisi gözde kızarıklık ve sulanma olabilir

Damlacık yolu ile göze bulaşabilir

Yeni coronavirüs (COVID19) salgınının giderek büyüdüğü son günlerde virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği unutulmamalı. İlk şüpheli vakaları teşhis edip bildiren ve kendisi de enfekte olup hayatını kaybeden hekimin de göz doktoru olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Virüs göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde kırmızı göz hastalığına yol açabilir” dedi.

Coronavirüs belirtileri arasında gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma olabilir. Bu şikayetler ile başvuran hastada ateş, solunum yolu tutulumu bulguları varsa ve öksürük, solunum güçlüğü de eşlik ediyorsa coronavirüs akla getirilmeli.

Tedavi multidisipliner olmalı

Bu hastalara temas esnasında göz doktoru göz/burun/ağzını kapatacak şekilde korunmalı. Diğer viral patojenlerden korunmada kullanılan alkol bazlı dezenfektanlar ile her hasta teması öncesi ve sonrasında alet /makinelerin silinmesi ve oda içi önlem alınması önemli. Her hasta ile temasta mutlaka el yıkanmalı.

Şüpheli ve olası vakaların mutlaka sistemik izlemeye alınması ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları gözetiminde takip edilmesi gerekir. Multidisipliner bir yaklaşım olmalı. Virüs tespiti pozitif olan vakalar izole edilip minimum 14 gün takip edilmeli.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir