Coşar Kulaksız’ın yeni sergisi 15 Eylül’de Tophane-i Amire’de

‘Sergimin ana teması insanın arada kalmışlık duygusu’

Coşar Kulaksız’ın dünyanın farklı ülkelerinde çektiği fotoğraflardan oluşan yeni sergisi ARADA, açılıyor. Küratöryel konsept ve sergi tasarımını Bülent Erkmen’in yürüttüğü sergi, 15 Ekim’e kadar ziyarete açık kalacak. Sergi, pazartesi günleri hariç  10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Kulaksız; 3 yıl boyunca 4 kıtada farklı coğrafyalarda çekilen fotoğraflarda ‘Değişmek ile aynı kalmanın, şimdi ile sonranın’ aradalığını anlatıyor.

Kulaksız, “Bu sergimin ana teması arada kalmışlık. İnsanın ruhen ve bedenen yaşam ile ölüm, sevgi ve nefret, gökyüzü ile yeryüzü, doğa ile medeniyet, geçmiş ve gelecek gibi kavramlar arasında kalmasını yansıtıyor. Fotoğraflarım bu duyguların betimlediği görüntülerden oluşuyor ’’ dedi.

‘Format Festival’e davet edilen ilk ve tek Türk fotoğraf sanatçısı 

Coşar Kulaksız, 1997 yılında Rutgers, New Jersey Eyalet Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi yaptı. 2010 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümü’nde sanatta yeterlilik programını tamamladı.

Türkiye’de açtığı fotoğraf sergilerinin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüle layık görüldü. İngiltere’nin uluslararası çağdaş fotoğrafçılık festivali olan Format Festival Derby 2023’e  katılan ilk Türk sanatçı oldu. 2017’de ise dünyanın en büyük fotoğraf bienallerinden biri olan ve Çin’de gerçekleştirilen ‘Dalı Fotoğraf Festivali’nde yer aldı. Türk bölümünün kürasyonunu yapmak üzere davet edilen ilk ve tek sanatçımız oldu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir