Covid-19’un yeni Eris varyantı hakkında ne biliyoruz?

Virüsün yapısı değişmeye devam ediyor

Eris varyantı Türkiye’ye giriş yaptı. Mutasyonlar sebebiyle birçok farklı alt türleri oluşan COVID-19’un iki yeni versiyonu Pirola ve Eris…  Peki bu iki varyantın belirtileri nedir? Özellikle hangi yaş grubunu ve hastalıkları etkiler?

Sorularımızın cevaplarını Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir’den aldık.

COVID-19 yaklaşık neredeyse dört yıldır hayatımızda. Bu süreçte virüsün doğası gereği yapısında gelişen mutasyonlar nedeniyle birçok farklı alt türleri oluştu. Bu mutasyonlar bundan sonra da olmaya ve virüsün yapısının değişmeye devam edeceğini biliyoruz. COVID-19’un Omicron varyantı uzun süredir dünyada en sık görülen tipi. Mutasyonlar bu varyantta değişiklikler yaparak yeni alt türlerin oluşmasına neden olmakta.

Amerika ve Avrupa’da bildirilen olgularda Eris (EG.5) alt türüne dair veriler artarak gelmekte. Dünya Sağlık Örgütü bu varyantı ‘izlenmesi gereken varyant’ statüsüne yükseltti. Eris varyantının görüldüğü ülkelerde hastaneye yatışlarda bir artışın gözlendiği bildirilmesine karşın bu varyant ile hastalığın daha ağır geçtiğine dair veriler bulunmamaktadır.

Pirola ve Eris varyantları

Pirola’ olarak adlandırılan Covid-19’un yeni varyantı BA.2.86 tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü Pirola varyantının şu ana kadar 6 ülkede saptandığını bildirmiştir. Bu yeni alt türün baskın tür haline gelip gelmeyeceğini şimdiden öngörebilmek mümkün değildir.

Pirola varyantı ile ilgili en büyük endişe

Merak edilen konu Pirola varyantı ile hasta olan insanlarda hastalığın daha ağır geçip geçmediği… Diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığı ve virüsün aşı bağışıklığından kaçıp kaçmadığıdır. Çin ve İsveç’ten yapılan çalışmalarda bu varyantın Omicron kadar tehlikeli olmayabileceğini bildirmiştir. Yine hastalığın aşılardan kaçma ihtimalinde bir miktar artış olsa da halen aşıların bu varyanta da etkin olabileceğine dair veriler bildirilmektedir.

Bulaşılıcılığı merak ediliyor

Aşıların Pirola varyanta etkinliği ile ilgili üreticiler tarafından yapılan açıklamalarda da aşı etkinliğinin devam ettiği bildirilmektedir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı açıklamalarında Eris varyantının yurtdışı temaslı 9 hastada tespit edildiği bildirilmiştir. Son zamanlarda yapılan test sayısının düşük olması da göz önüne alındığında yeni varyantlarla enfekte hastaların tespit edilenden daha fazla olduğu düşünülmektedir. Her iki varyant ile ilgili elimizdeki bilgiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve kas ağrısı gibi klasik solunum yolu enfeksiyonu bulgularına benzer semptomlara neden olduklarıdır. Hastalığın seyrinin endişe duyulacak kadar kötü seyirli olmadığını göstermektedir.

Hastalıktan korunmada hijyen kurallarına uyum ve kapalı alanlarda maske kullanımı önemini halen korumaktadır. Özellikle hastalığı daha ağır geçirdiğini bildiğimiz ileri yaş ve ek hastalığı olan grupların aşı ile de korunmaya ihtiyacı devam etmektedir.


ETİKETLER


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir