‘Covid sonrası kalp krizi geçirene mini by-pass yapılır’

‘Hastalarıma aşı olmalarını öneriyorum’

Covid’e kalp damarları tıkalıyken yakalanan ve kalp krizi geçiren hastaların şikayetleri özellikle akciğer şikayetleri ile karıştığı için daha geç teşhis ediliyor. Covid geçirdiklerinden dolayı akciğerleri bir açık kalp ameliyatını kaldırabilecek durumda olmadığından; mini by-pass denilen kapalı kalp ameliyatı öneriliyor.

Prof. Dr. Barış Çaynak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak; “Aşının kalbe zararı var deniyor. Bunun ve  kalp damarları tıkalıyken Covid’e yakalanmak arasında milyonla çarpılacak bir risk oranı var. Aşının riski milyonda birken; bunun riski bu kadar yüksek” dedi.

Çaynak, şu önemli açıklamaları yaptı:

Aşı karşıtları, ‘Aşı miyokardit yapıyor, kalp iltihabı yapıyor’ diyor. Kalp damarları tıkalı olup Covid geçiren insanlar kalp krizi geçiriyor. Aslında kalp krizi riski altındaki insanlar aşı olsalar, kriz geçirmeden ameliyata gelecek. Bunlar Covid geçirdiği için kalp krizi geçiriyor. O yüzden  hastalarıma aşı olmalarını öneriyorum. Kalp damarları tıkalı bir şekildeyken anlaşılmadan Covid’e tutulduğu için kalp krizi geçiriyorlar. O yüzden kalp damar tıkanıklığı riskiniz varsa, Covid olursanız, çok daha ağır atlatırsınız, kalp krizi geçirme riskiniz artar. Bu yüzden aşınızı olun.

Akciğer travmaları daha az

Covid’e kalp damarları tıkalıyken yakalanan ve kalp krizi geçiren hastaların şikayetleri özellikle akciğer şikayetleri ile karışıyor. Ve geç teşhis ediliyor. Geç teşhis edildiği için de kalp adalesi hasar görerek bir ameliyat kararı almış duruma geliyorlar. Bir diğer riskli durumları da Covid geçirdiklerinden dolayı akciğerlerinin bir açık kalp ameliyatını kaldırabilecek durumda olmayıp; akciğer kapasitesinin ve fonksiyonlarının azalması.

Burada mini by-pass dediğimiz kapalı kalp ameliyatı öneriliyor. Mini by-pass cerrahisinde göğüs kemiği açılmadığı için ameliyat ile ilgili komplikasyonlar biraz daha az oluyor. Göğüs boşluğuna girilmediği için akciğer travmaları aza iniyor. Bu hastalar yoğun bakımda bir gün kalıyorlar. Ameliyat sonrası ağrı kontrolleri çok daha rahat olduğu için rahatça solunum fizyoterapisi yapabiliyorlar. Covid sonrası kalp krizlerine yakalanan hastalarda mini by-pass cerrahisi çok ciddi bir alternatif.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir