Sporcular kıkırdak nakliyle spora yeniden dönebiliyor

Spor yaralanmaları kıkırdak hasarına neden olabilir

Spora bağlı gelişen kıkırdak yaralanmalarının, donörden kıkırdak nakli ile tedavisi mümkün. Kıkırdak hasarı nedeniyle spordan uzaklaşan NBA  sporcularıyla yapılan bir araştırmada; yüzde 80’inin kıkırdak nakli tedavisinin ardından hasarlanma öncesi performansla spor hayatına dönebildikleri ortaya çıktı.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Meriçen, sık görülen yaralanmalardan birinin kıkırdak hasarları olduğunu söyledi. Kıkırdak nakli tedavisi ile etkili sonuçlara ulaşılabildiğine işaret eden Meriç; bu tedaviyle özellikle genç hastalarda, kıkırdak hasarının fazla olduğu kişilerde, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda başarılı sonuçlara ulaştıklarını anlattı.

Kıkırdak, eklemlerimizin rahat hareket etmesini sağlayan kaplama dokusudur. Özellikle spor yaralanmaları sonrasında kıkırdaklarda hasar, zedelenme gelişmektedir. Eğer kişide müdahale gerektirecek düzeyde kıkırdak hasarı varsa cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ancak çok geniş kıkırdak hasarı olan, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız kaldığı durumlarda gündeme gelmektedir. Bu sayede genç yaşta ya da daha ileride ciddi kireçlenme, protez gibi durumlarla karşılaşılmasının önüne geçilmiş ve eklemlerin sağlığı da korunmuş olur.

15 yıllık başarı şansı yüzde 85 oranında

10-15 yıllık sonuçları literatürde gösterilmektedir. 15 yıllık başarı şansı, yüzde 80-85 oranındadır. Bu tedavi sonrasında, hastalar 3-4 haftalık fizik tedaviye ihtiyaç duyar. Ameliyattan 5-6 hafta sonra günlük aktivitesine dönebilmektedir. Kişilerin kafasında hep ‘Acaba benim protez ihtiyacım mı var’ veya ‘Kıkırdak nakli yerine protez yaptırabilir miyiz’ gibi soru işaretleri olabilmektedir. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Çünkü dizin, sadece bir bölümünde oluşan bir zedelenmede kıkırdak nakli yapılmaktadır. Daha çok genç hastalarda tercih edilmelidir. 45-50 yaşın altındaki kişilerde ise, kıkırdağın sadece bir bölgesinde hasarlanma varsa kıkırdak nakli yapılabilir.

Nakil yaparken dizdeki veya hastadaki diğer sorunların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Hastada menisküs sorunu veya bacaklarında eğrilik olup olmadığına bakılmalıdır. Nakil öncesinde bu sorunların tedavi edilmesi kıkırdak nakli tedavisinin de başarısını artırır

Hastaların yüzde 80’i aynı performansla spor hayatına dönüyor

Tedaviden sonra aynı performansta spora dönülmesi için kıkırdağın tamamen kaynaması gerekiyor. Spora dönüşler yaklaşık 6-8 ay sürüyor. Hastaların yüksek performans beklentisi olduğu için kaslarının iyice güçlenmesi ve yapılan naklin tamamen kaynaması gereklidir.

Kıkırdak naklinde doku uyumu gerekmiyor

Kıkırdak nakli; 30 yaşın altında, hiçbir diz hasarı gelişmemiş donörden alınan kıkırdakların, hastada hasarlanmış olan eklem bölgesine nakledilmesidir. Bunun için herhangi bir doku veya kan grubu uyumuna gerek yoktur. Çünkü kıkırdaklar, eklem sıvımızdan beslendiği için uyumsuzluk gibi bir durum söz konusu değildir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir