Dekolte gençleştirmede tercih edilen medikal estetik uygulamaları

Dekolteniz yaşınızı ele vermesin

Söz konusu yüzümüz olduğunda yaşlanma izlerini yok etmek için tüm operasyonlara evet deriz. Fakat boyun, eller ve dekolte bölgemiz için de bu önemi gösteriyor muyuz? Boyun çoğu zaman yüz bölgesine dahil edilse de; dekolte unutuluyor. Oysa kadın vücudunda en dikkat çekici noktalardan biri olan dekolte bölgesi; yaz kış ön planda! Zamanla güneş ışınlarına ve kozmetik ürünlerine maruz kalarak lekelenen; yatış pozisyonuna bağlı olarak kırışan dekolte yaşımızı hemen ele verir.

Dekolte deformasyonu hormonal dengenin bozulmaya başladığı dönemde çok hızlı ilerleyen bir süreçtir. Yaş ilerledikçe azalan kolajen üretimine ek olarak; göğüslerin ağır yükünü çeken dekolte bölgesi düzenli bakım yapılmadığında kolayca sarkıp, kırışmaktadır. Kemik üzeri bir doku olması sebebiyle hassas bir yapıya sahiptir.

Dekolte bölgesinden boyuna, oradan tüm yüze doğru uzanan cilt dokusunun en iyi şekilde nemlendirilmesi; yaşlanmaya karşı  bölgenin korunması son derece önemlidir. Anti-aging cilt bakımı uygulamalarına dekolte bölgesi dahil edilmediği takdirde; bu bölgedeki kırışıklıklar yaşınızı ele verecektir.

Yatarken de dikkat etmelisiniz!

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Doktoru Yasemin Savaş; “Yüze daha fazla önem verildiği için genellikle bu bölge gözden kaçmaktadır. 40 yaşta başlayan bu değişim ikadınlar dekolte giymekten kaçınmaktadır. Göğüs bölgesi çizgilenmesinin en önemli sebepleri yaşlanma, güneş hasarları ve yana doğru uzun süreli aynı pozisyonda yatmalardır” diyor.

“Üst kısmındaki deri daha ince olduğu için, genellikle vücudun diğer bölgelerinden daha hızlı yaşlanmaktadır. Kişinin ihtiyacına yönelik farklı tedavi seçenekleri ile artık kısa sürede bölgeyi gençleştirmek cerrahi olmayan yöntemlerle mümkün. Lazer teknolojileri ve çeşitli kokteyllerin karışımı ile yapılan enjeksiyonlar ile bu bölgede oluşan ince çizgiler, yaşlılığa bağlı lekeler, nemsizlik sorunu çözülerek daha parlak, daha gergin, daha seksi dekolteye sahip olunabilir” dedi.

  • Yaşlanmaya karşı korunmanın ilk ve en önemli ayağı cildi UV ışınlarına karşı korumaktır. Ayrıca nemli kalmasını sağlamaktır. Güneş kreminizi mutlaka dekolte bölgesine de uygulayın.
  • Cildin elastikiyetini kaybetmesinin nedeni kolajen hücrelerinin yaş ilerledikçe eskisi kadar üretilemiyor olmasıdır. Bağ dokuda kolajen hücresi azaldıkça; elastin sentezi de azalır. Buna bağlı olarak fibroblastlar gevşer, zayıflar ve cilt sarkmaya başlar. 30’lu yaşlardan sonra kollajen desteği kullanmak, kolajen üretimini tetikleyen bakımlardan faydalanmak ve egzersiz yapmak; dekolte bölgesinin güçlenmesine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.
  • A,C,E gibi temel vitaminlerin saf formları, antioksidanlar, asitler, mineraller bölgeyi güçlü tutmak için etkili cilt besinleridir.

Pek çok uygulama var

Kolajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamaları kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Radyofrekans, ultrason, ses dalgaları gibi çeşitli enerjilerin kullanıldığı cihazlı uygulamalar; Fraksiyonel lazer, BBL lazer, Thulium lazer teknolojileri ve mezoterapi uygulamaları alternatifler gençleştirmede uygulanan tedavilerdir.

Altın iğne ile dekolte gençleştirme, somon DNA, kollajen aşıları, nem aşıları, gençlik aşıları, mezobotox, gerektiğinde derin çizgilenmelerde dolgu uygulamaları, altı nokta uygulaması kişinin yaşına ve ihtiyaca bağlı olarak doktorlar tarafından uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleridir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir