Dezenfektan kullanımından sonra eller nemlendirilmeli

Kimyasal içeriği ve kokusu az olanlar tercih edilmeli

Asansörler, merdiven korkulukları, kapı kolları, çalıştığımız yerler ve dokunduğumuz her yerde birçok enfeksiyon ajanına ve virüse maruz kalıyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde çok sık el yıkamamız gerekiyor. Dezenfektan, kolonya, sabun ve temizlik malzemelerinin yoğun kullanılması ise ellerde egzama, kuruma, çatlama ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ellerin dezenfekte edildikten sonra mutlaka nemlendirilmesi gerekiyor.

Dr. Kübra Esen Salman

Kullanılan sabun ve dezenfektanlarda kimyasal maddeler bulunuyor. Bu da ellerde kuruma, çatlama ve alerjik reaksiyonlara yol açıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Normal şartlarda günde 4-5 kez el yıkamak yeterli ancak bu dönemde el yıkama daha da sıklaştı. Dışarı çıktığımız andan itibaren temas ettiğimiz, dokunduğumuz yerlerden sonra sık el yıkamak gerekiyor. Sık yıkayalım, uygun ajanlar kullanalım ama yıkadıktan sonra ellerimizi nemlendirerek egzamaya karşı koruyalım. Kolonya ile ellerimizi dezenfekte ettiğimizde, içerdiği alkol sayesinde virüslere karşı korunabiliyoruz ancak içerdiği alkol oranı önemli. Yüzde 70-80 derece arasındaki kolonyaları tercih etmeliyiz. Kolonyanın fazlası da ellerimizde kuruma ve çatlamalara neden olabilir. Kolonya kullandıktan sonra ellerin nemlendirilmesi ihmal edilmemeli” dedi.

Temizlik ürünlerine elle temas edilmemeli

Evde kullandığımız deterjan ve çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri de çok fazla kimyasal içeriyor. Bunları mümkün olduğu kadar sulandırarak kullanmalıyız. Bu maddelerin ellerimize temas etmeden önce eldiven kullanmaya, özellikle de içi pamuklu egzama eldiveni kullanmaya özen göstermeliyiz. Yine temizlik yaptıktan sonra ellerimizi bol su ile yıkayıp üstüne nemlendiricilerimizi sürmeliyiz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir