DOĞRU BESİNLERİ TÜKETEREK MUTLULUĞUNUZU ARTIRABİLİRSİNİZ

SEROTONİN ZENGİNİ GIDALAR 

Şehir hayatının yoğunluğu, iş stresi, kişisel sorumluluklar kendimizi mutsuz hissetmemize yol açabilir. Bazı gıdalar ise  mutluluğun kapılarını aralayabilir. Mutluluk veren besinler sayesinde stresi azaltırken, kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor.

Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, mutluluk veren besinler hakkında bilgi verdi.

Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda daha çok yemek yeme eğilimindedir. Özellikle stres altındayken çiğneme refleksiyle daha çabuk stres atmak için sert yiyecekler tercih edilir. Fast food ve yağlı yiyecekler de kolay yoldan doygunluk sağladıkları için kişilere geçici mutluluk verebilir.

Serotonin içeren yiyecekler, enerji ve mutluluk kaynağıdır. Örneğin kuru yemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getirir. Ancak geçici mutluluğa sebep oldukları akılda tutulmalı. Geçici mutluluğun artan kilolarla birlikte kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmemesi için bu gıdaların sınırlı tüketilmesinde fayda var.

Öğün atlamak mutsuzluk sebebi

Gün içinde şekerin düşmesi de beraberinde mutsuzluğu getirebilir. Yoğun çalışma temposu nedeniyle öğün atlayan kişiler şekerleri düştüğü için daha mutsuz olabilir.  Uzun süre yemek yemeyen ve şekeri düşen kişiler, hızla  paketli gıdalara yönelir. Kişinin hangi durumlarda yüksek kalorili atıştırmalıklara yöneldiğini fark etmesi önemli. . Böyle anlarda doğru miktarda tüketildiğinde kişiye kendine daha iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tercih edilmeli:

BİTTER ÇİKOLATA: Tatlı istediğini diğer çikolatalara oranla daha hızlı keser. Kahvenin yanında 1-2 kare bitter çikolata tüketmenin sakıncası yok.

MUZ: Serotonin içeriği yüksek olan bir meyvedir. Ara öğün olarak günde 1 tane tüketilebilir.

CEVİZ: Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuruyemişler de seratonin açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkin kuruyemiştir. Günde 2-3 ceviz tüketmek kişinin stresinin azalmasına yardımcı olabilir.

AY ÇEKİRDEĞİ: Hem çiğneme refleksini harekete geçirmesi hem de yüksek serotonin oranıyla stresi azaltır.

KURU İNCİR: Serotonin içeren kuru meyvelerin başında gelir.  Ara öğünlerde tercih edilen kuru incir kan şekerini düzenleyerek kaygı seviyesini azaltır.

BEZELYE: Ana öğünlerden birinde bezelye tüketmek kişinin kendini daha iyi hissetmesini yardımcı olur. Bezelye serotonin seviyesini yükseltmek için iyi bir kaynaktır.

PEYNİR: Kahvaltıda peynir tüketerek güne serotonin içeren bir öğünle başlamak faydalıdır. Miktarı kilo artışına neden olabilecek kadar çok olmamalı.

TAHIL SALATALARI: Nohut, buğday, fasulye, kinoa gibi tahıl içeren salataların tüketilmesi stresle baş etmede kolaylık sağlayabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir