BİLİMSEL DERGİDE YAYINLANDI: BOTOKS, KRONİK MİGREN TEDAVİSİNDE ÇOK ETKİLİ

ETKİNLİĞİ BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman

Nöroloji uzmanları Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman’ın Acıbadem Maslak Hastanesi Migren Tedavi Merkezi’nde, kronik migren tedavisinde botoks enjeksiyonunun etkilerini yansıtan araştırmaları, dünyanın en prestijli dergilerinden The Journal of Headache and Pain Dergisi’nde yayınlandı. Araştırmaya göre botoks enjeksiyonu, güncel tedavilerden sonuç alınamayan kronik migrenli hastalarda çok etkili bir yöntem.

Kronik migren, uzun süreli ve şiddetli baş ağrısına yol açması nedeniyle hastaların hayatını kabusa çevirebiliyor. Günümüzde uygulanan tedaviler ve alınan önlemler migren ataklarını önlemede ve baş ağrısı ataklarını azaltmada yardımcı oluyor. Ancak bazı hastalarda sonuç alınamıyor.

Bilimsel dergide yayınlandı

Estetik alanında kullanılmasıyla bilinen botoks, tedaviden fayda göremeyen kronik migren hastalarına öneriliyor. Üç doktorun ortak makalesinde kronik migrende botoks tedavisinin ağrının şiddetini ve sıklığını belirgin düzeyde azalttığı, hastaların migren atakları nedeniyle bozulmuş olan yaşam kalitelerinde ve uyku düzensizliklerinde belirgin iyileşme sağladığı belirtiliyor.

Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman bugüne kadar çok sayıda kronik migrenli hastalara botoks enjeksiyonu uygulaması yaptıklarını söyledi: “Bu hastaların baş ağrısıyla ilgili deneyimlerini her enjeksiyon uygulamasında kayıt ettik ve elde ettiğimiz bilgelerden gördük ki, kronik migrende botoks yöntemi oldukça etkili.”

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar da migren tedavisi üzerinde tecrübelerinin yurt dışındaki meslektaşlarının deneyimleriyle benzer olduğunu belirtti: “Ekip olarak uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeler ışığında hastalar üzerinde yaptığımız çalışmanın yayın kurulu tarafından kabul görüp The Journal of Headache and Pain dergisinde yayınlanması bizim için gurur verici bir durum.”

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen de botoks tedavisinin 10 gün içinde etki göstermeye başladığını vurgulayarak geçici olması nedeniyle enjeksiyonların ilk bir yılda üç ay aralıklarla yapıldığını, bir yıl sonrasında da sürelerin hastaya göre planlandığını ifade etti.

Etkinliği bilimsel olarak kanıtlandı

Botoks yönteminin kronik migren tedavisindeki etkinliği bilimsel olarak da kanıtlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve PREEMPT (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy –Migren Profilaksi Terapisini Değerlendiren Faz III Araştırma) adı verilen bilimsel çalışmalar dizisi, estetik amaçlarla yaygın olarak kullanılan botoks yönteminin, kronik migrende ağrının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkin bir çözüm olduğunu ortaya koydu. Çalışmalar, bu uygulamanın kronik migrenli hastaların dörtte üçünde etkili olduğunu gösterdi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir