Doğru Emzirme Sütyeni Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Emzirme döneminde kullanımı doğru mu?

Araştırmalar, yeni doğum yapan annelerin emzirme sütyeni kullanımı konusunda kafalarının karışık olduğunu ortaya koyuyor. 0-2 yaş grubu bebeği olan 250 anne ile yapılan “Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar” araştırmasında annelerin bir kısmı emzirme döneminde göğsü sıkıca saran sütyen kullanılması gerektiğini söylüyor. Ancak büyük bir oranı da hiç sütyen kullanılamayacağını düşünmekte. Elbette bu bilgiler yanlış! Araştırma bu konudaki bilgi eksikliğinin somut bir tablosunu ortaya çıkarıyor.

‘Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar’

Araştırmada annelerin 98’i yani %39,2’si göğsü sıkıca saran sütyen kullanılması gerektiğini söylüyor. 93’ü yani %37,2’si bu dönemde sütyen kullanılamayacağını düşünüyor. Araştırma, doğru emzirme pratikleri konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının önemine vurgu yapıyor. Annelerin bu konuda daha fazla eğitime ihtiyaçları olduğunun altını çiziyor.

Annenin ve bebeğin konforu için 

Ferda Arslan

Suwen Ürün Geliştirme ve Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Arslan emzirme sütyenleriyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Bu sütyenler, annelerin günlük yaşamlarında büyük bir kolaylık sağlayan ve emzirme deneyimini daha rahat hale getiren önemli bir parçadır. İşlevselliği ve kullanım rahatlığı ön plandadır.

Göğsün üst kısmından açılan yapısı, ayarlanabilir askıları, farklı bedenlere ve göğüs yapılarına uyum sağlayan konfor ve destek sunması önemlidir. Bu pratik tasarımı, günlük yaşamın koşuşturmacası içinde annelere büyük bir kolaylık sağlamakta. Özel kup kısımları, bebeğin acıktığı her an hızlı bir şekilde emzirme imkânı sağlıyor. Emzirme sütyenleri, annelerin bebeğini besleme sürecini daha rahat ve keyifli hale getiren işlevsel bir ürün” dedi.

Sütyenin yumuşak ve esnek olması, kolay açılabilen kapaklara sahip olması gerekiyor. Geniş askılarıyla bir bütün halde göğüsleri doğru şekilde desteklemeli. Ayrıca, sütyenin ciltle uyumlu malzemelerden yapılması ve teri emebilme özelliğine sahip pamuklu kumaş içermesi önemli. Doğru sütyen seçimi, emzirmeyi kolaylaştırıyor. Süt ağırlığı kaynaklı sarkmalarda da toparlayıcı ve destekleyici etki gösteriyor. Meme formunu ve konforunu koruyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir