Doğum sonrası estetikle ilgili merak edilen beş soru

Değişen hormonlar vücudu da değiştiriyor

Gebelik sürecinin tamamlanmasından sonra kadınlarda özellikle meme ve karın bölgelerinde fiziksel deformasyonlar görülebiliyor. Bu deformasyonlar, günümüz cerrahi teknikler sayesinde doğru planlamalarla ortadan kalkabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Canter, “Gebelik süreci kadınların hayatında duygusal ve fiziksel açıdan kuşkusuz çok önemli bir dönem. Yeni bir bedene can verebilmek adına değişen hormonların etkisiyle; kadınların vücudunda pek çok geçici ve kalıcı değişiklikler bu özel dönemde ortaya çıkıyor. Ancak özellikle doğum sonrasındaki fiziksel deformasyonlar, pek çok kadın için önemli bir soruna dönüşse de hepsinin bir çözümü var” dedi.

Canter, doğum sonrası estetik ameliyatlara dair kadınların en çok sorduğu soruları cevapladı:

Doğum sonrası estetik işlemler ne zaman yapılmalı?

Anne ve bebeği arasında göbek bağıyla oluşan fiziksel bağ; doğumun bitimiyle bitse de anne süt verdiği sürece fiziksel bağ devam etmektedir. Bu süreçte annenin alacağı hemen her ilaç bebeğine de geçer. Ayrıca süt üretimini destekleyen hormonlar da yüksek kalır. Bu sebeple süt veren annelerin meme yapıları farklıdır. Emzirme döneminde annenin yaşayacağı fiziksel ve ruhsal stres, laktasyonu olumsuz etkileyebileceği için de mümkün olduğunca emzirme döneminde cerrahi girişimlerden kaçınılması gerekir.

İkinci gebelik düşünülüyorsa planlama nasıl olmalıdır?

İlk konuşulması gereken konu, annenin başka gebelik düşünüp düşünmediği olmalıdır. İkinci bir gebelikle, tüm estetik kazanç yeniden kaybedilecektir. Dolayısıyla kesin kural olmamakla beraber; bu tür girişimlerin başka gebelik planlamayan kadınlarda yapılması daha faydalıdır. Bu sayede hastalar tekrar ameliyat olmaktan kurtarılabilmektedir.

Doğum sonrası çatlaklar için de işlem yapılabilir mi? 

Çatlaklar için en kesin ve kalıcı çözüm; en fazla olduğu göbek altındaki alt karın derisinin karın germe ameliyatıyla çıkarılmasıdır. Ayrıca bu ameliyatta gerginleştirilen karın ön duvarı derisinde kalan çatlaklar da gergin bir ciltte daha az görülmektedir. Çatlakların daha az olduğu beyaz tenli kadınlarda lazer tedavileri de mevcut durumun düzeltilmesi için bir seçenek olarak hastalara sunulmaktadır.

Meme estetiği, sonraki gebeliklerde süt vermeyi engeller mi?

Meme estetiği için planlanan ameliyatın ne şekilde yapılacağı önemlidir. Küçülen ve sarkan memelere, meme alt çizgisinden yapılan bir kesi ile silikon meme protezi konulacaksa; hastanın sonraki dönemde emzirme sürecinde hiçbir değişiklik olmayacaktır. Diğer taraftan meme küçültme veya dikleştirme ameliyatı yapılan bir hastada ne kadar meme dokusu çıkartılacağı veya kalan meme dokusundaki süt kanallarının meme başı ile bağlantılarının ne kadar korunacağı; sonraki gebeliklerde annenin süt verip veremeyeceği konusunda belirleyici olacaktır.

Doğum sonrası estetik ameliyatların başarı oranları nedir?

Estetik ameliyatlar çoğu zaman hasta memnuniyetiyle sonuçlanmaktadır. Ancak burada başarı sadece güzel bir ameliyat sonucu almakla sınırlı tutulamaz. Ameliyattan önceki görüşmeler ve buna uygun bir planlama başarıda önemli bir faktördür. Ameliyatın riskleri, iyileşme süreci ve sonuçları, konuşulmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir